İklimi Korumak İçin Balinaları Koru

6 Ocak 2021

Dünyanın en büyük memelileri balinaların her biri, ya- şamları boyunca ortalama 33 ton CO2 emiyor. Bu konuda hazırlanan rapora göre, “Balinaların korunması küresel topluluğun iklim gündeminin en üstüne çıkmalı.”

Mavi balinalar en büyüğü olsa da büyük balina ailesini tamamlayan dokuz tür: Fin, Sağ, Sei, Sperm, Bowhead, Bryde’s, Kambur, Gri ve Minke balinaları. Büyük balinalar; kril, balık, zooplankton, fitoplankton ve yosun yer. Balina dışkısı fitoplankton için gübre görevi görür.

Fitoplankton, dünyadaki tüm oksijene en az %50 katkıda bulunur ve her yıl 10 gigaton karbonu atmosferden derin okyanusa aktarır. Rapora göre, bu karbon yakalama seviyesi 1,7 trilyon ağaç veya dört Amazon yağmur ormanı kadar. Canlı vücutlarına ve diyetlerine ek olarak, büyük balinaların iskeletleri de yüzyıllarca okyanusun dibinde kalır ve CO2 tüketmeye devam eder.

IMF Kapasite Geliştirme Enstitüsü’nden Prof. Dr. Ralph Chami, Prof. Dr. Sena Öztosun, Notre Dame Üniversitesi’nden Thomas Cosimano ve Duke Üniversitesi’nden Connel Fullenkamp çalışmaya öncülük etti. Araştırmacılar, “İklim değişikliğini hafifletme ve direnç oluşturmada balinaların rolü vazgeçilmez olduğundan, hayatta kalmaları, 2015’te iklim riskiyle mücadele için Paris Anlaşması’nı imzalayan 190 ülkenin hedeflerine entegre edilmelidir.” vurgusu yapıyor.