İstanbul’un Çöpleri Enerjiye Dönecek

15 Şubat 2022

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan “Atık Yakma ve Biyometanizasyon (organik atıklardan biyogaz üretimi) Tesisi faaliyete başladı.

Kemerburgaz Kısıkmandıra mevkisindeki “Atık Yakma ve Biyometanizasyon Tesisi’nde yemek, sebze, meyve ve ömrünü tamamlamış ambalajlı gıda atıkları işlenecek. İstanbul genelinde üniversiteler, hastaneler, oteller, lokantalar, askerî ve sosyal tesisler, büyük marketler gibi noktalarda organik içerikli katı atıklar toplanacak. Yılda bir milyon ton evsel atığın işleneceği tesiste enerji üretimi gerçekleştirilecek. Üretilen enerji ile 1 milyon 400 bin kişinin elektrik ihtiyacı karşılanacak.

İstanbul’da oluşan evsel atıkların yüzde 15’i, yakma yöntemi ile ortadan kaldırılacak hem de bu sayede elektrik üretilecek. Elde edilecek elektrik ile Türkiye’nin enerji açığının giderilmesine katkı sağlanmış olacak. Çöp taşıma maliyeti azalırken, koku sorunu da ortadan kaldırılacak. Son teknolojinin kullanıldığı tesiste, emisyon değerleri Avrupa Birliği limitleri altında olacak. Tesiste kullanılacak en son teknolojili “baca gazı arıtma sistemi” ile çevreye zarar verilmeyecek. Bacadan çıkacak gazlar, “sürekli emisyon ölçümü sistemi” ile sürekli izlenecek ve kayıt altına

alınacak. Bu sayede, çöplerden çıkan sera gazı salınımının yüzde 33’ünden kurtulunacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da kurulan sistem ile sera gazı salımını canlı olarak izleye- bilecek.