İsveç’te Geri Dönüşümün Alışveriş Merkezi Açıldı

1 Mayıs 2019

İsveç, geri dönüşüm konusunda uzun zamandır çalışmalar yapıyor ve döngüsel sıfır atık sistemleri konusunda devrim yaratmış öncü ülkelerden biri.

İsveç'te Geri Dönüşümün Alışveriş Merkezi Açıldı

Elektrik ve ısınma ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü çöplerden elde eden ülke, geri dönüşümlü ürünler satılan bir alışveriş merkezini hayata geçirdi. ReTuna Återbruksgalleria’da geri dönüşümlü, ileri dönüşümlü ve sürdürülebilir ürünler satan 14 mağaza bulunuyor. Alışveriş merkezi binası atık toplama noktasının yanında. Dolayısıyla insanlar kullanmadıkları ürünleri çöpe atmak yerine bu noktaya bırakıyor ve daha sonra alışveriş merkezindeki ekip bunları gerekiyorsa onararak ve yenileyerek tekrar kullanıma sunuyor. Mağazalarda spor ürünler, giysiler, bilgisayarlar, oyuncaklar ve mobilyalar dahil aradığınız pek çok şeyi bulabilmeniz mümkün.

Alışveriş merkezinde ayrıca şehir sakinlerinin eşyalarını onarabilmesi ve yeniden kullanabilmesi için eğitici atölye çalışmaları düzenleniyor. Haftanın 7 günü açık olan alışveriş merkezini, günde ortalama 600 ila 700 kişi ziyaret ediyor. Projenin ayakta kalmasını sağlayan en önemli faktör ise, Eskilstuna sakinlerinin ikinci el ürün satın almak konusunda hep olumlu bir yaklaşıma sahip olması.