İYİMSERLİK İÇİN HENÜZ ERKEN

19 Eylül 2019

Çalkantılı Çin-ABD ilişkilerinin ve yazın beklenen yavaşlamanın gölgesin- de Endonezya’da üretimin güçlü bir şekilde artması endişeleri tetikliyor.

Uluslararası Paslanmaz Çelik Forumu’nun (ISSF) rakamlarına göre Çin’deki eritme atölyelerinde paslanmaz çelik üretimi 2018 yılında bir yıl öncesine göre %3,6 artışla 26,7 milyon tona yükseldi. Çin ve Güney Kore dışında Asya paslanmaz çelik üretimi ise geçen yıl %2,1 artışla yaklaşık 8,2 milyon ton oldu. ISSF’ye göre Avrupa’da paslanmaz çelik üretimi 2018 yılında sadece %0,1 artarak 7,4 milyon tona yaklaştı.

2019 yılı ilk üç ayı genel olarak ham madde giriş fiyatlarını ve çelik üretim seviyelerinde artışı destekledi. Londra Metal Borsası’nda (LME) nakit nikel fiyatları Mart ayı sonunda 13.000 USD/ tonun üzerinden işlem görürken yıl başında ise 11.000 USD’nin altında işlem görüyordu. Demir cevheri ve demir hurdası fiyatlarının da yılın başlarında yükselmesi demirli metal piyasasının koşullarını destekledi. LME nakit kobalt Ocak 2019’da yaklaşık 45.000 USD/ton seviyesinden işlem gördük- ten sonra Mart sonunda 30.000 USD/ tonun altına düştü. Bu arada birincil nikel ve demir fiyatlarında yükselişin 2019 yılının ikinci çeyreğinin başında sona erdiği görülüyor.

Bu fiyat gelişmeleri, çelik üretiminde geleneksel olarak yaz aylarında görü- len yavaşlama, ABD ile Çin arasındaki ticari ilişkilerin belirsizliği ve Asya’da paslanmaz çelik üretimi dikkate alındı- ğında paslanmaz çelik hurdası hakkın- da ciddi sorunlar ortaya çıkardı.

Asya paslanmaz çelik ve nikel pik demir üretimindeki artış ve korumacı ticaret önlemlerinin genişlemesi, Avrupa’da paslanmaz pazarlarına ek baskı uyguladı. MacquarieResearch firmasına göre Endonezya ile Çin’deki toplam nikel pik demir üretimi 2019 yılında önceki yıla göre %20’ye kadar artabilir. Buna rağmen, Asya’daki paslanmaz çelik üretimi paslanmaz hurda tüketimi için de fırsatlar sunuyor.

Derginin bu edisyonu ve yıllık abonelik için lütfen linki tıklayınız:

https://geridonusumekonomisi.com.tr/abonelik-formu