Kağıt Dönüşümünde Yeni Teknoloji: Juno

7 Kasım 2022

Çevre Koruma Ajansı’na (EPA) göre, 2018’de ABD’de yaklaşık 146 milyon ton kentsel katı atık çöp sahalarına gitti. Juno isimli yeni teknoloji, çöpe giden değerli malzemeleri geri kazanarak ekonomiye kazandırmayı kolaylaştırı yor. EPA’ya göre belediye katı atıklarının yaklaşık %23’ü kâğıt ve kartondan oluşuyor. Juno bunları ayırmaya yara yan bir sistem. Oregon eyaleti Toledo şehrindeki ilk juno tesisinin yöneticisi Georgia Pasifik Yönetim Başkan Yardımcısı John Mulcahy, “Juno, gıda kontaminasyonu nedeniyle çöp sahasına veya yakmaya giden geri dönüştürülebilir malzemeleri yakalayan yeni bir yenilikçi atık saptır ma ve geri dönüşüm sürecidir.” dedi. Mulcahy, Juno’nun düdüklü tencere gibi çalıştığını söylüyor: Ticari atıklar tesise gelir ve Juno™ Clave’e girer. Bu dönen basınçlı kap, atık malzemeleri sterili ze etmek ve işlemek için buhar kullanır. Juno aracılığıyla işlenenlerin %90 kadarı çöplüklerden kurtarılır. Juno’nun tescilli teknolojisi, daha sonra yeni kâğıt ürünleri yapmak için kullanılan kâğıt liflerini ayırır. Diğer geri dönüştürülebilir maddeler pazarları na göre sıralanır. Gıda atıkları ve artık malzemeler, çeşitli yenilenebilir enerji uygulamaları için biyogaza dönüştürülebilir. 2021’de faaliyete geçen Juno’nun ilk ticari tesisi, çöp sahasına giden kâğıt atık oranını azalttı. Mulcahy, “Toledo şehrinin çöp sahası yönlendirme oranı, atıklarının Juno aracılığıyla işlenmesi nedeniyle yaklaşık üç kat arttı.” dedi. Juno’nun bir yararı da mevcut atık top lama sistemlerini tamamlamasıdır. Juno ekibi, bu teknolojinin ABD’de ve dünya da yaygınlaştığını görmeyi umuyor. Mulcahy, “Geri dönüştürülebilirlik ve geri dönüştürülmüş elyaf kullanımına artan bir odaklanmayla, geri dönüşümün doğru yolunu anlamak ve geri dönüştürülebilir malzemelere yeni bir yaşam şansı vermek için herkesin üzerine düşeni yapması önemlidir.” dedi.

AMBALAJ ATIKLARINA DEPOZİTO SİSTEMİ Kopenhag Belediyesi her yıl en az 200 ton paket ve plastik ambalajın çöp kutularına atıldığını tahmin ediyor. Belediye bu yüzden pizza kutuları, suşi tepsileri, plastik kahve bardakları, hamburger kutuları gibi birçok yiyecek içecek kabının iade edilerek paralarının geri alınabileceği bir sistem deneyeceğini açıkladı. Şehrin belli bir bölgesinde denenecek bu sistem başarılı olursa tüm Kopenhag’da yaygınlaştırılacak. Belediye Başkanı Hæstorp Andersen, “Kopenhag halkının daha yeşil bir gelecek için çaba göstereceğine inanıyorum.” diyerek bu sistemin işe yarayacağını söyledi

ABD DE KAGIT DÖNÜŞÜM ORANLARI ARTIYOR Kâğıt, ABD’de en çok geri dönüştürülen malzemelerden biri. Sektör, on yılı aşkın bir süredir sürekli olarak yüksek geri dönüşüm oranlarını korumakta. Amerikan Orman ve Kâğıt Derneği’nin (AF&PA) istatistiklerine göre 2021’de kâğıt geri dönüşüm oranı, elde edilen en yüksek oran olan %68’e yükseldi. Eski oluklu mukavvaların, geri dönüşüm oranı çok daha fazla rakama ulaşarak, %91.4’e çıktı. 2021’de geri dönüşüm için ABD genelinde 50 milyon tondan fazla kâğıt toplandı. Bu miktar New York’tan Los Angeles’a uzanan vagonları üç kez doldurabilir. Karton, ABD’de en çok geri dönüştürülen ambalaj malzemesi. 35 milyon tondan fazla karton geri kazanıldı.