Kağıt Kola Şişesi

23 Nisan 2021

Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Coca-Cola, plastik kirliliğini önlemeye yardımcı olmak için bu yaz yeni bir projeye imza atacak. Şirket, sınırlı sayıda kağıt şişelerde içecek satacak.

Plastik şişelerin çevreye verdiği zararı engellemek isteyen bu girişim, Coca-Cola tarafından duyuruldu. Dünyanın en büyük şirketlerinden birisi olan firma, Macaristan’da daha sürdürülebilir kâğıt şişeler test etmeye başladığını açıkladı. Kâğıt şişeler, bu yaz yalnızca 2.000 adetle sınırlı AdeZ içeceklerinin satışlarında kullanılacak.

Coca-Cola’nın kâğıt şişe girişiminin son hedefi, kâğıt olarak geri dönüştürülebilen içecek ambalajı imal etmek. Şirketin Brüksel merkezli araştırma ve geliştirme ekibi ve Danimarkalı girişim The Paper Bottle Company, projede birlikte çalışıyor. Şişeyi üretme imkânı sunan teknoloji, The Paper Bottle Company tarafından geliştirildi.

Plastik şişelere alternatif olarak geliştirilen kâğıt şişeler, sürdürülebilir yapıda ahşap kullanılarak elde edilen biyo bazlı bir malzemeye sahip. Şişenin dış kısmı bu malzemeden oluşurken iç kısmında geri dönüştürülebilir plastik malzeme yer alıyor. Şişenin kapağı da plastik malzemeden imal ediliyor.