Kağıt Sektörü Enerji Sınavında

27 Şubat 2023

Dünya çapındaki kâğıt fabrikaları, hızla artan enerji fiyatlarının sonuçlarıyla mücadele
ediyor. BIR’ın kıdemli kâğıt temsilcisi Francisco Donoso, fabrikaların ancak geri
dönüştürülmüş kâğıt için ödedikleri fiyatları düşürerek yanıt verebileceklerini söylüyor.

Francisco Donoso, kâğıt bölümünün başkanı olduğu Dubai’deki BIR World Recycling Convention’da yorumlarını yaptı. Donoso, geri dönüşümlük kâğıt fiyatlarının son aylarda, tüm dünyada kâğıt fabrikalarındaki yüksek stoklar ve son derece düşük talep nedeniyle %80 ila %90 arasında düştüğünü söyledi. Donoso şunları söyledi: “Fabrikalar için açık ara en büyük üretim maliyeti yüksek enerji ve özellikle gaz. Malî kriz nedeniyle ürünlere olan talep de düşük olduğu için bu maliyeti satış fiyatlarına yansıtamıyorlar, enerji maliyetlerini de düşüremiyorlar. Bu nedenle, yönetebilecekleri tek maliyet, ham maddeleri için ödedikleri maliyettir.”

Donoso, ABD’de karışık kâğıt fiyatlarının bazı yerlerde sıfır dolara ulaştığını ve binlerce tonun çöpe atıldığını söyledi. Fiyatların en hızlı Avrupa’da düştüğünü anlatan Donoso, daha fazla kesinti olacağını tahmin ederek “dibin nerede olduğunu bilmenin zor olduğunu” söyledi.

Küresel Geri Dönüşüm Vakfı Başkanı Ranjit Baxi, kâğıt sektörünün her zaman dayanıklı olduğunu kanıtladığını söyleyerek daha iyimserdi. Baxi, “Bunun işe yaramasını sağlayan, çalışanlarımızın uzmanlığı ve bağlılığıdır. Kağıda olan talep düşmüyor, hâlâ orada olacak. Fiyat dalgalanmasına üzülmeyelim; pazar talebi güçlü olacak, bu yüzden pozitif olalım.” dedi.