Kağıt Sektörüne 3 Milyar TL’lik Yatırım Planı

24 Şubat 2021

Eren Holding, önümüzdeki dönemde temizlik kağıdı sektöründe 3 farklı yatırım planlıyor. Yatırımların toplam değeri 350 milyon Euro. Yani 3 milyar lirayı aşan dev bir yatırım.

Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren

Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren gelecek planları- na yönelik önemli açıklamalar yaptı.

Eren Grubu kağıt sektöründe 350 milyon Euro çimento sektörüne de 200 milyon Euro’luk yatırım planlıyor. Şirketin hedefinde yeni yatırımların yanısıra yurt içi ve yurt dışında mevcut fabrika satın almaları da var.

Capital’e konuşan Ahmet Eren, pandemi sürecinde ihtiyaç duyulan temizlik kağıdına yatırım yapma kararı aldıklarını açıkladı. Eren şunları söyledi: “Temizlik kağıtlarına büyük talep olduğunu gördük ve o sahaya yatırım kararı aldık. Bu temizlik malzemelerinin, özellikle yüksek kaliteli olanların gireceği kutuları üretecek tipte bir kağıt üretimine girmeye karar verdik. Tesisler için arsaları satın aldık. Bizim gibi uluslararası denetim şirketlerine açık, onların kontrolünden geçen şirketleri bankalar görüyor, ne yaptığımızı, nereye gittiğimizi biliyorlar. O yüzden kredi veren bankalar, yeni yatırımlarımız için de destek vereceklerini söyledi. Fizibilitelerin hepsi yapıldı. Birisi kaliteli karton üretimi, onun yatırımını yapıyoruz. Temizlik kağıtları dediğimiz havlu kağıt, tuvalet kağıdı, peçete yatırımı için de harekete geçtik. Karton kutu ambalaj için de yüksek bir talep var, onun da yatırımını hayata geçireceğiz. Bu üçünün yatırım tutarı 350 milyon Euro. Temizlik kağıdı ihracat odaklı. Ambalaj kutuda da ihracat yapacağız ama daha çok iç piyasaya ağırlıklı çalışacağız.”

“HAM MADDE OLMAZSA ÜRETİM DURUR”

Ahmet Eren, önemli miktarlarda yatırım kararı aldıklarını ancak ham madde ithalatı kotası nedeniyle endişe taşıdıklarını söyledi. Eren şöyle konuştu: “Özellikle karton üretimi için Yalova’da organize sanayi bölgesinde büyük bir yatırıma niyetlendik. Pandemi çıkınca organize sanayi bölgesinin faaliyetleri de aksadı. 700 milyon Euro’luk yatırım şimdi bekliyor. Orada tabii hammadde de çok önemli. Atık kağıt Türkiye’de yeteri kadar yok. Türkiye ihtiyaç duyduğu atık kağıdı büyük çapta ithal etmek zorunda. Çünkü Türkiye’de yeteri kadar toplama olmuyor. Şimdi Çevre Bakanlığı mevzuatta değişiklik yaparak ithal kağıdı kısıtlamak istedi. Biz “Türkiye’de yeteri kadar yok” diyerek buna itiraz ettik.Yine de ısrarcı davrandılar. Bu ne derece yürürlüğe konacak bilmiyorum. Konduğu takdirde Türkiye atık kağıt ithal edemediği için, bu kez maalesef ürün ithal etmek zorunda kalacak. Atık kağıt ile plastiği karıştırıyorlar. Atık kağıt plastik atığı gibi değil doğada kısa zamanda çözünüyor. Hala bütün kağıt sektörü temsilcileri olarak mücadeleyi sürdürüyoruz. Ama kesin olarak söylüyorum, atık kağıt Türkiye’ye gelmezse bizler yeterli hammadde olmadığı için üreti- mi durdurmak zorunda kalacağız. Bu durumda Türkiye hammadde yerine ürün ithal etmek zorunda kalacak.”