KANADA, TEK KULLANIMLIK PLASTİKLERİ YASAKLIYOR

13 Eylül 2019

Kanada Başbakanı Justin Trudeau 2021’den itibaren poşet, pipet ve çatal-kaşık da dahil olmak üzere tek kullanımlık plastikleri yasaklayacaklarını açıkladı.

Bir çok ülke tek seferlik plastik ürünlerin kullanımını yavaş yavaş sınırlandırıyor. Bu doğrultuda son açıklama Kanada’dan geldi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, “Bütün Kanada’yı bu fikre ikna etmek zorundayız ve işte bu yüzden federal hükümet 2021 itibariyle hangi zararlı tek kullanımlık ürünlerin hayatımızdan çıkacağına dair bilimsel tabanlı bir yaklaşım üzerinde ilerliyor.” dedi. Yasaklanacak ürünler listesi henüz netlik kazanmadı ancak CBC News’e konuşan bir hükümet kaynağı, kulak çubuğundan plastik tabaklara kadar bir çok öğenin listede olabileceğini söyledi.

Ayrıca aynı kaynak, beyaz strafora benzeyen polistirenden yapılmış fast food kaplar ve bardakların da yasaklanacağını dile getirdi. Trudeau, hükümetin hangi ürünlerin yasaklanması gerektiğini araştıra- cağını ve tek kullanımlık çatal-bıçak ya da tabak gibi piyasada alternatifleri mevcut olan plastik ürünlerin ve poşet gibi oxo-bozunur plastikten oluşan ürünlerin ya- saklanmasını Mart ayında oylayan Avrupa Birliği’ni örnek alacaklarını söyledi. Başbakan, ayrıca plastik üreten veya satan firmalara plastik atıklarını geri dönüştürme sorumluluğu getirmeyi planladıklarını ifade etti.