Karton Ambalaj Sektörü Avrupa’da İlk Üçe Girmeyi Hedefliyor

27 Mart 2023

Türkiye karton ambalaj sektörü, Avrupa’daki en güçlü rakibi Polonya’ya ihracatını değer bazında yüzde 135, kilogram bazında ise yüzde 400 oranında artırdı. Sektör, Avrupa’da ilk üçe girmeyi hedefliyor.

Dünyayı etkileyen resesyon süreci ve tedarik zincirlerinde yaşanan aksamalarla birlikte ambalaj sektöründe global çapta düşüşler yaşanırken Türkiye karton ambalaj sektörü ihracattaki yerini korudu. Attığı adımlarla her geçen gün üretim ve ihracatta yerini sağlamlaştıran karton ambalaj sektörü, Avrupa’da Polonya’yı geçerek ilk üçe girmeyi hedefliyor. Karton ambalaj sektöründe Polonya ve Türkiye’nin AB’deki büyümenin yüzde 50’sini taşıdığını ifade eden Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD) Başkanı Alican Duran, “Bölgedeki en güçlü rakibimiz Polonya’ya karşı lojistik ve enerji gibi avantajlarımız mevcut. Bundan sonraki senaryo daha farklı ilerleyecek. Ülkemiz açısından sevindirici bir durum olacağını öngörüyoruz. Polonya’nın gelecek dönemde karton ambalajda bizim kadar hızlı gelişemeyeceğini ve büyümede bizim kadar hızlı olmayacağını gelen verilerden anlıyoruz.” diye konuştu.

Polonya’da sektör dinamizminin gerilediğini dile getiren Duran, “Yaşanan gelişmeler sektörümüzü öne çıkarıyor. Bu doğrultuda Polonya’yı geçerek Avrupa’da ilk üçe girmeyi planlıyoruz. KASAD öncülüğünde sektörümüz selüloz bazlı karton üretimi için de yatırımlarını sürdürüyor. Attığımız adımlarla her geçen yıl ihracatta yerimizi sağlamlaştırıyoruz. Sektörümüz bugün için Polonya’ya ihracatını değerde yüzde 135 kilogramda ise yüzde 400 artırdı.” Dedi.

Polonya’ya ihracat değerde yüzde 135 arttı

Polonya’da bulunan üreticilerin çoğunun AB’li karton ambalaj şirketlerinden oluştuğunu kaydeden Alican Duran, “Polonya hükümeti bu şirketlere çok fazla kolaylık sağlıyor. Alman şirketlerin hâkim olduğu piyasada eşit olmayan şartlarda mücadele ediyoruz. Buna rağmen yılın ilk 9 ayında Polonya’ya olan ihracatta geçtiğimiz yılın rakamlarını geride bırakmayı başardık. Ayrıca ülkemizdeki üreticiler ise yaptıkları yatırımlar ve sorun çözme kabiliyetleri ile ihracata büyük katkı sunuyorlar. Selüloz bazlı karton alanında yapacağımız yatırımlarla birlikte bu rakamları çok daha yukarılara taşıyacağız.” dedi