Key Holding Yeşil Ekonomi Ağırlıklı Üretim Yapıyor

23 Temmuz 2021

Amiral gemisi kâğıt sektörü olan ancak 60 yılı aşkın köklü geçmişiyle; kağıt, ambalaj, geri dönüşüm, plastik, inşaat, dış ticaret, tekstil ve lojistik alanlarında faaliyet gösteren KEY Holding (Kahramanmaraş Endüstriyel Yatırımlar), yeşil ekonomi ve sürdürülebilirlik için özellikle kış aylarında oluklu ve poşet fabrikası üretim alanlarının ısıtmalarında atık ısıdan faydalanarak karbon ayak izini düşürdü.

Sıfır atık sektörünün öncü temsilcilerinden KEY Holding, 25 milyon avro değerindeki yatırımla Kahramanmaraş’ta kurduğu Biyokütle Enerji Santrali sayesinde, Kahramanmaraş ve Kütahya’da bulunan kâğıt üretim tesislerinde oluşan atıkların yakılması işlemi sırasında üretilen ısının, elektrik enerjisine dönüşümünü sağlıyor.

Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mahmut Ciğer, “Yeşil ekonomi ve sürdürülebilirlik için özellikle kış aylarında oluklu ve poşet fabrikası üretim alanlarının ısıtmalarında atık ısıdan faydalanarak karbon ayak izimizi düşürdük. Aynı şekilde mevcut oluklu fabrikamızda ihtiyaç duyulan proses buharını kağıt tesisindeki buhar kazanından sağlayacak şekilde kurgulayıp devreye aldık.” dedi. Mahmut Ciğer, bu konuda en büyük avantajın aynı yerleşke içinde kağıt, oluklu ve kağıt poşet tesislerinin projelendirilip devreye alınması olduğuna dikkati çekerek, “Dolayısıyla doğal kaynak kullanımında azalma, enerji verimliliğinde artış ve nakliye hususlarında azalma gibi bir çok konuda kayda değer iyileşmeler sağlanmıştır.” bilgisini verdi. Ayrıca geçen yıl sonunda Kahramanmaraş’taki kağıt fabrikası ile entegre olarak çalışan biyokütle enerji tesislerinde elektrik üretimine başladıklarını ifade eden Mahmut Ciğer, şunları söyledi: “Atıkların yakılmasıyla elde edilen elektrik üretimi için tesisimizde toprak altından ekstra (kömür, doğalgaz vs.) bir karbon çıkarmadan yeryüzündeki atıkları kullanarak enerji yapıyoruz. Ülkenin ihtiyacı olan enerji için yer altından karbon çıkarılarak üretilen enerjiye göre mevcut karbon yükünü azaltıcı etkisi olan bir yatırım olmuştur.”

Atıksız Dünya Vizyonu

KEY Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mahmut Ciğer, atık yönetimini etkin şekilde yapan ana firmaları Kahramanmaraş Kağıt Sanayi A.Ş’ye “Sıfır Atık” belgesi verildiğini anımsatarak şöyle devam etti: “Sıfır Atık Yönetmeliği” 12.07.2019 Tarih ve 30829 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda ve Sayın Emine Erdoğan himayesinde başlatılan ‘Sıfır Atık’ seferberliğine katılan holding bünyemizdeki Kahramanmaraş Kağıt San. ve Tic. A.Ş ‘Atıksız Bir Dünya’ vizyonu ile üretim yapmaktadır.”

Mahmut Ciğer, Kahramanmaraş ve Kütahya’daki fabrikalarında başlatılan ‘Sıfır Atık’ çalışmalarının kısa sürede tamamlandığını, Sıfır Atık Yönetim Sistemi kurulduğunu ve 06.10.2020 tarihinden itibaren Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazanmış olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Avrupa’da atıkların tamamına yakını geri dönüşüme giderken, Türkiye’de ise bu oranın daha azının geri dönüşüme kazandırıldığını vurgulayan Ciğer, bu konuda bireysel düzeyde bilinçlenmenin son derece önemli olduğunu belirterek, “Bu kapsamda Kahramanmaraş Kağıt olarak Sıfır Atık ve geri dönüşüm için Belediyeler ve Çevre Şehircilik Müdürlüğü ile ortaklaşa çalışarak çeşitli bilinçlendirme ve eğitim faaliyetleri gerçekleştirmekteyiz.” dedi. Biyokütle Enerji Santrali’nde toplanan atık kağıtların içinden çıkan her türlü kirlilik ve plastiklerin burada enerjiye dönüştürüldüğünü vurgulayan Mahmut Ciğer, Atık Yakma ve Biyokütle Enerji Santrali sayesinde üretim sonrası oluşan atıkları da ikincil hammadde olarak tekrar ekonomiye kazandırdıklarını sözlerine ekledi.

KMK Oluklu’nun Büyüme Hedefi Yüzde 20

Gıda, içecek, kırmızı ve beyaz et, yaş sebze ve meyve, otomotiv ile endüstriyel ambalaj alanlarında üretim yapan KMK Oluklu, bu yılki büyüme hedefini yüzde 20 olarak belirledi. KEY Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mahmut Ciğer, KMK Oluklu’nun geniş bir ürün yelpazesine sahip olmasından dolayı bir çok alanda büyüme kaydettiklerini, halihazırda üç vardiya halinde üretimi sürdürdüklerini bildirdi. Yeni kurulan bir fabrika olduğu için büyüme oranının bir önceki yıla göre yüzde 100 olduğuna vurgu yapan Ciğer, “Pandemi sürecinde e-ticarette olan hızlı yükseliş tüm ambalaj gruplarında olduğu gibi oluklu mukavva sektörünü de olumlu etkiledi. Türkiye’de pandeminin başlamasıyla birlikte ilk iki ayda belirsizlikler yaşandı. Ancak sonrasında aldığımız tedbirlerle yeni normale göre değişimimizi sağladık ve sürecimizi yönettik. Şirket olarak odaklandığımız hususlar hizmet, termin ve müşteri memnuniyeti oldu.” dedi.

Yeni Makine Yatırımı Gerçekleştirdi

2021 yılında bir önceki yıla göre büyüme hedefini yüzde 20 olarak belirlediklerini ifade eden Mahmut Ciğer, ilk çeyrekte satış-sevkiyat rakamlarında bunu sağladıklarını belirterek, “Büyüme rakamlarımızın artışında diğer önemli faktörler ise entegrasyon süreci ile kağıt üretim tesislerimizdeki bilgi birikiminin bizi desteklemesi ve tedarik sürecinde bizlere sağladığı öncelik oldu. Odaklandığımız diğer bir husus ise kapasite kullanımlarımızı hedeflediğimiz oranlarda sürdürmek diyebiliriz. Bu süreçte ayrıca ikinci dairesel kesimli çok renkli makine yatırımımızı yaptık ve üretime aldık.” bilgisini verdi.