Kilis’te Atık Toplayıcılar Kayıt Altına Alındı

21 Eylül 2021

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı desteği ile Kilis’te yürütülen sıfır atık çalışmaları kapsamında 200 atık toplayıcı kayıt altına alındı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Sıfır Atık Projesi Saha Koordinatörü Murat Akbaş, Kilis’te atık getirme merkezi kurduklarını söyledi. Kamu kurumlarına ve bütün sokaklara geri dönüşüm atıklarının toplanması için konteyner dağıtıldığını anlatan Akbaş, Kilis Belediyesine 4 ‘ambalaj atık malzemeleri toplama aracı’ aldıklarını kaydetti. Akbaş, “Kamu kurumları, Türk ve Suriyeli vatandaşlar için sıfır atık üzerine online eğitimler verdik. Kilis Belediyesine yaklaşık 6 milyon lira destek sağladık.” dedi. Kilis Belediyesine sıfır atık teşvik sistemi kurduklarını aktaran Akbaş, “Bu sistem kapsamında toplamda il merkezinde 7 bin 500 haneye teşvik kartı dağıttık. Bu kartlar aracılığıyla vatandaşlarımız ambalaj atıklarını atık toplama merkezlerine getirdikleri zaman kartlarına puan yüklenecek. Bu puanlar karşılığında ödül alacaklar. Pandemi sürecinde ödül olarak hijyen malzemeleri dağıtıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Sisteme atık toplayıcılarını dahil ederek kayıt dışı atık ambalaj toplamanın önüne geçtiklerini vurgulayan Akbaş, şunları kaydetti: “Türkiye’de sıfır atık sisteminde atık toplayıcıları diye bir olguyla karşı karşıyayız. Kilis Belediyesi ile bu projede sokak toplayıcılarını da sisteme dahil ettik. Artık atık toplayıcıları kayıt dışı çalışmıyor. Belediyeyle işbirliği dahilinde kendileri de adeta belediyenin bir çalışanı gibi atıkları topluyor ve kendilerine karşılığında para veya ödül veriliyor. Böylece hem atıklar kayıt altına alınmış oluyor hem de kayıt dışı ekonominin önüne geçilmiş oluyor. Aynı zamanda da kayıt dışı çalışmanın da önüne geçmiş oluyoruz. Bu proje kapsamında toplamda 200 sokak toplayıcısını sisteme dahil ettik.”