KISA VADELİ ENDİŞELER PİYASADA DURGUNLUĞA YOL AÇIYOR

19 Eylül 2019

Siyasi ve ekonomik belirsizliklerin devam etmesi, tüm metal pazarlarını olumsuz yönde etkilemeyi sürdürüyor. Çin makamlarının metal hurda ithalatına sınırlama getirmesi ise durgunluğa tuz biber ekiyor.

Siyasi krizler dünyanın pek çok yerin- de gündemi oluşturmayı sürdürüyor ve özellikle Avrupa ekonomisini olumsuz etkiliyor. Özellikle ABD’nin yaptırımlar uygulamaya yönelik politikası, Alman otomotiv sektöründeki skandallar ve Çin’de metal talebinin düşmesi nedeniyle piyasanın nabzı düşük. Yılın başlarındaki olumlu havanın artık önemli oranda kaybolduğu söylenebilir. ABD ile Çin arasındaki “ticaret savaşı” ile ilgili görüşmeler- de henüz bir sonuç alınmış değil.

Avrupalı metal tüccarları arasında kısa süre önce yapılan bir ankette beklenti- lerin nispeten olumsuz olduğu görüldü. VDM’nin İşletme İklimi Endeksi ikinci üç aylık dönemin yaşında 80,4 puana kadar düştü. Endeks, 2018 yılında 90 puan seviyesindeydi. Kısacası şirketlerin önümüzdeki aylara yönelik ticari beklentileri olumsuz.

Bu endeks Almanya’daki Ekonomik Araştırma Enstitüsü endeksiyle de paralellik gösteriyor. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkma ihtimali de Avrupa’da metal pazarlarını etkiliyor. Brexit’in sonucunun ne olacağını kimse bilmiyor ve pazar oyuncuları ne yapmaları gerektiğini kestiremiyorlar. Buna bağlı olarak İngiltere’de otomotiv üretiminin düşmesi de metal ticaretini vuruyor. Diğer taraftan Türkiye’de de otomotiv sektöründe yaşanan küçülme, demirsiz metal hurdası ticaretini etkileyen başka bir unsur olarak öne çıkıyor.

Bu arada Çin’deki ithalat lisanslarındaki belirsizlik de bu ülkenin hurda metal ithalatçılarını endişelendiriyor. Çin, aralarında bakır ve alüminyum hurdasının da bulunduğu sekiz tür geri dönüştürülebilir malzemeye ithalat lisansı uyguluyor. Çin’deki bazı ithalatçılar, sınırlamalar nedeniyle sonbaharda iç piyasaya sürecekleri mallarda fiyatların yükselmesini bekliyor.

ALÜMİNYUM

Alüminyum piyasasında 2018’de başlayan kötü gidişat hala devam ediyor. Londra Metal Borsası’nda 10 Haziran tarihinde 1.720 USD/tona kadar düşen fiyatlar daha sonra biraz toparlanarak hafta boyunca inişli çıkışlı bir seyir izledi ve 14 Haziran’da 1.737 USD/ton oldu. Bu rakam, tam bir yıl önce 2.277 USD/ton seviyesindeydi. Yaz döneminde beyaz eşya ve otomotiv sektörlerindeki düşüş- le birlikte fazla işlem yapılacağı tahmin edilmiyor. Özellikle İtalya’da her yıl Ağustos ayı boyunca süren tatil döneminin piyasada daha da yavaşlamaya yol açması bekleniyor. Bununla birlikte Eylül ayında kesinlikle bir toparlanma olacaktır. Avrupa’da boş stok alanı bulunanlar bu dönemde düşük fiyatlardan ulaştıkları takdirde alüminyum hurdası stoklamayı düşünebilir veya trader’lar ve fabrikalar mevcut düşük fiyatlar üzerinden Eylül-Ekim teslimatlı bağlantı arayışında olabilir.

KURŞUN

Kurşun piyasasında da sıkıntı hakim. 14 Haziran itibariyle LME’ye göre fiyatlar nakitte 1.882 USD/ton ile 22 Aralık tarihli sözleşmeler için 1.930 USD/ton aralığında yer alıyor. Tam bir yıl öncesinde 2.182 USD/ton seviyesinde bulunan fiyatlar, 15 Mayıs 2019’da 1.776 USD/ton ile dibi görmüştü. Dolayısıyla son bir aydaki toparlanma kurşun satıcıları için olumlu görünüyor. Avrupa’da kurşun arzında yetersizlik göze çarpıyor. Yaz döneminde güneş paneli kullanımlarıyla birlikte akü tüketiminin artması özellikle Güney Avrupa’da ve Türkiye’de kurşun hurdasına talebi artırarak fiyatlarda istikrar sağlayabilir.

Derginin bu edisyonu ve yıllık abonelik için lütfen linki tıklayınız: