Köprüyü Yaparken Cam Şişe Kullandılar

6 Ocak 2021

Kanada’da 2011 yılından beri dönüştürülüp toz haline getirilen camlar, çimentoyla karıştırılarak kaldırımlarda kullanılıyor. Ancak cam şişeler ilk kez bir köprünün yapımında kullanıldı.

Montreal’de yer alan Nun’s Island’da yapılan köprü için 70 bin cam şişe geri dönüştürüldü. Köprü yapımında, kaldırımlara benzer şekilde, güçlü bir yapı elde etmek için camlar toz haline getirildi ve çimento ile karıştırıldı.

Bu tür bir yapı fikri ilk kez, projenin baş tasarımcısı ve mühendisi Étienne Cantin Bellemare’nin ‘Yeni Ultra Yüksek Performanslı Cam Betonu’ araştırmasıyla başladı. Araştırmadan üç yıl sonra ise bu çalışma bir köprüde uygulanmaya başlandı.

Köprünün yaklaşık yüzde 10’u geri dönüştürülmüş camdan yapılacak. Bu uygulama, yalnızca çevre için faydalı olmakla kalmıyor, şişelerin kullanılması aynı zamanda köprüyü de güçlendiriyor.

Bellemare yaptığı açıklamada, “Cam tozu kullanılması betonun donmaya ve çözülmeye karşı dayanıklılığını artıracaktır. Kanada gibi bir ülkede ise bu son derece önemli. Bu şekilde beton da biraz daha güçlü olacak.” diyor. Önümüzdeki yıl aynı yöntem kullanılarak ikinci bir köprünün yapımına başlanacak. ■