KURUMLARA “SIFIR ATIK BELGESİ” VERİLMEYE BAŞLANDI

22 Mayıs 2020

Sıfır Atık Projesi’ne uygun olan kurumlara belgeleri verilmeye
başlandı.

Sıfır Atık Projesi kapsamında, 12 Ocak itibarıyla sistemi kuran kurum
ve kuruluşlara prestij kazandırılması amacıyla “Sıfır Atık Belgesi” veriliyor. Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 2017’de başlatılan Sıfır Atık Projesi, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkları kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakmak amacını taşıyor.

Pilot ölçekte başlatılan çalışma sonucunda Sıfır Atık Projesi’nin yaygınlaştırılması, On Birinci Kalkınma Planı’na dahil edilerek ülke politikası haline geldi.

Uygulamanın başlamasından bu yana geçen 30 aylık süreçte sıfır atık yaklaşımı belediyeler, kurum, kuruluşlar ve sanayiciler başta olmak üzere farklı hedef kitleler tarafından sahiplenilerek, hızla yaygınlaşmaya başladı.

2 MİLYON 850 BİN KİŞİYE SIFIR ATIK EĞİTİMİ VERİLDİ

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Çevre
ve Şehircilik Bakanlığı, 81 ildeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri başta olmak üzere 29 bin 500 kurum ve kuruluşun hizmet binasında sıfır atık sistemine geçildi, 2 milyon 850 bin kişiye de sıfır atık eğitimi verildi.