Maske Dönüşüm Ünitesi

12 Ocak 2021

Vestel, toplum sağlığı için risk oluşturmaya başlayan ağız maskesi kirliliğinin önüne geçilmesine destek ve toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla “Maske Dönüşüm Ünitesi”ni tasarladı.

Vestel, içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde sosyal sorumluluk odaklı bir çalışmaya imza attı. Uzmanlar maskelerin ters çevirilerek bir poşet içinde çöpe atılması yönündeki uyarılarını her fırsatta tekrar ediyor. Buna rağmen etrafa saçılmış, çöplerden dışarıya taşmış veya denizlere atılmış onlarca maskeyi görmek mümkün. Vestel, toplum sağlığı için ciddi risk oluşturan bu durumun önüne geçilmesine destek ve toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla “Maske Dönüşüm Ünitesi”ni tasarladı.

“KENDİNİ KORU, ÇEVRENİ KORU, HERKESİ KORU”

Vestel mağazalarında konumlandırılan Maske Dönüşüm Ünitesi’ne atılan maskeler hem toplum sağlığının tehdit edilmesini engelleyecek hem de her dolu ünite bir görme engellinin hayatında fark yaratacak bir bağışa dönüşecek. Vestel ve YGA’lı gençler tarafından geliştirilen, (TIME’ın geçen yıla damga vuran 100 icattan biri olarak gösterdiği) Akıllı Baston WeWALK, maskesini bu üniteye atan bireyler sayesinde Askıda Ne Var Sosyal Sorumluluk Platformu aracılığıyla görme engelli bir bireye bağışlanacak.

“Kendini koru, çevreni koru, herkesi koru” söylemiyle yola çıkan Maske Dönüşüm Ünitesi Projesi ilk olarak Zorlu Center, Vestel Ekspres mağazaları (Kızıltoprak, Feneryolu, İnönü Caddesi, Suadiye, Serasker) ile Beşiktaş, İzmir Mavibahçe, Karşıyaka ve Alsancak’ta hayata geçirildi. Bakırköy ve Bahçeşehir’de de konumlandırılacak Maske Dönüşüm Ünitesi’nin kısa sürede 200 noktaya ulaşması planlanıyor.