Metal Geri Dönüşümü Dünya İçin Çok Önemli

7 Kasım 2022

Neredeyse her metal geri dönüştürülebilir ve döngüsel ekonomide önemli bir yere sahiptir. Ekonomik dalgalanmalara oldukça dayanıklı olan hurda metal endüstrisi, enerji tasarrufu, üretim maliyetlerini düşürme, atık sahasına olan ihtiyacı, su ve toprak gibi doğal kaynak kullanımını azaltma noktasında global ekonomiye ciddi anlamda katkı sağlamakta. Madencilikle elde edilen birçok madde hayatımızda önemli yer tutuyor. Hem doğanın korunması hem enerji tasarrufu sağlanması için bu madenlerin tekrar tekrar kullanımı gerekiyor. Bu yazımızda söz konusu metaller ve bunların geri dönüşümüne değineceğiz.

Alüminyum Alüminyum geri dönüşüm maliyeti en düşük olan metallerden. Madenciliğe göre geri dönüştürülmüş alüminyum kullanımı, %95 oranında enerji tasarrufu sağlar. İnşaat, elektronik cihazlar ve ulaşım araçlarında kullanılır. Tek bir alüminyum kutunun geri dönüştürülmesi 100-watt bir ampulün dört saat yanmasına denk bir enerji tasarrufu sağlar. Alüminyum bir yıl içerisinde 8 kere geri dönüştürülebilir.

Bakır Geri dönüştürülmüş bakır kullanımı maden üretimine göre %85 enerji tasarrufu sağlar ve CO2 emisyonlarını %65’e kadar azaltır. Birçok metal gibi sonsuz kez geri dönüştürülebilir. Dünyadaki talep sürekli arttığı için geri dönüştürülmüş bakır, çatı malzemesi, tren ve arabalar, madeni para, mutfak eşyaları ve müzik enstrümanlarını da içine alan üretim yelpazesi içinde kullanılmakta. İyi bir iletken olması sebebiyle, büyük çoğunluğu elektrikli cihazlarda kullanılır.

Çinko Çinko; demir, alüminyum ve bakırdan sonra en çok kullanılan metaldir. Kolayca geri dönüştürülebilir ve en çok pirinç ve bronz gibi alaşımlarda kullanılır. Örneğin ortalama bir otomobilde 10 kg çinko bulunur. Otomobil geri dönüştürüldüğünde, çinko kaplı paneller tamamen ve aynı kalitede geri dönüştürülebilir. Pil, boya, güneş kremi, mürekkep, sabun, ilaç gibi birçok ürünün yapımında çinko bulunur. Geri dönüştürülmüş çinko kullanımı %76’ya kadar enerji tasarrufu sağlar. Çinko arzının %30–40’ı eski hurdalardan ve kalıntılardan sağlanır.

Çelik Çelik en çok geri dönüştürülen metaller arasında. Kullandığımız teneke kutular %99 çelikten oluşmakta. Bir arabanın kütlesinin ortalama %70’ini çelik oluşturur. Otomobil geri dönüşümünde, mıknatıs yardımıyla çelik plastikten ve demirsiz alaşımlardan ayrılır ve tonlarca çeliğin ekonomiye geri dönmesine katkıda bulunur. Sıfırdan üretime göre geri dönüştürülmüş çelik kullanmak karbon salınımını %80’e, su kullanımını %40’a ve su kirliliğini de %76’ya kadar azaltır. Çelik ürünleri kalitesini kaybetmeden defalarca geri dönüştürülebilir.

Kurşun Döngüsel ekonomi için harika bir metal olan kurşun, sonsuz kere aynı kalitede geri dönüştürülebilir. Alüminyum, bakır, çinko gibi metallerden, hatta cam ve gazete gibi geri dönüşümü yaygın ürünlerden daha fazla geri dönüştürülür. Geleneksel yöntemlerle üretime göre geri dönüştürülmüş kurşun kullanımı %99 enerji tasarrufu sağlar.

Lityum Lityum, elektrikli arabaların bataryalarında kullanılır ve yer kabuğunda sadece küçük miktarlarda bulunur. Lityumun geri dönüşümü zordur.

Tungsten Tungsten en sert metallerden biridir ve aşırı sıcaklılara dayanabilir. Bu yüzden motor enjektörlerinde kullanılabilir.

Titanyum Titanyum çelikten %45 daha hafiftir, deniz suyu gibi aşındırıcı etkenlere karşı dayanıklıdır. Bu nedenle sağlık endüstrisinde, örneğin eklem değişimi işlemlerinde kullanılabilir.

METAL GERİ DÖNÜŞÜMÜ İLE İLGİLİ BAZI BİLGİLER:

Alüminyum mıknatıstan etkilenmez ancak çelik etkilenir. İçecek kutuları genelde alüminyumdan, yiyecek konserveleri ise çelikten yapılır. Metal hurdalarının (demir ve alüminyum gibi) geri dönüşümü, yerel inşaat projelerine (yol ve köprü yapımına) katkıda bulunur. Hurda metaller geri dönüştürülüp; bisiklet, otomobil, uçak ve diğer ulaşım araçlarının yapımında kullanılır. Uluslararası taşımacılıkta ve depolamada kullanılan konteynırların yapımında da hurda metaller kullanılmaktadır. Metal geri dönüşümü, eritme, maden çıkarma ve taşıma dolayısıyla oluşan CO2 emisyonlarının azaltılmasında etkilidir.

Bir bilgisayar 1.5 kg, ortalama bir ev 100 kg, bir rüzgar türbini 5 ton ağırlığında
bakır içerir.