Pandemide E-Atık Arttı

6 Ocak 2021

Kuruluşların verilerini güvenli bir şekilde silmelerine ve mevcut verileri güvende tutmalarına yardımcı olan Finlandiya merkezli Blancco, COVID-19 salgınının elektronik hurda üzerindeki etkilerini gösteren yeni raporu The Rising Tide of E- Waste’ı yayınladı.

Blancco, e-atık üzerine kurumsal bakış açılarını keşfetmek için araştırmada Coleman Parkes ile ortaklık kurdu. Çalışma, COVID-19 salgınının yarattığı hem e-atık hem de sürdürülebilirlik alanlarındaki zorluklara ve fırsatlara dikkat çekildi.

Blancco, yaptığı araştırmaya göre 2019 yılında 53 milyon metrik tondan fazla e-atık üretildiğini belirtiyor. Pandemi sırasında çalışanların uzaktan çalışmaya geçişini kolaylaştırmak için yeni teknolojinin satın alınması, işletmelerin sahip oldukları cihazların hacimlerini ve nihayetinde üzerlerinde bulunan veri miktarını artırdıkça hem veri güvenliğini hem de e-atık korkularını artırdı.

Ankete katılanların yüzde 75’inin, geleneksel ofislerden ev ofis ortamlarına geçişle başa çıkmak için yepyeni cihazlar satın aldığını gösterdi. Katılanların yüzde 78’inin, “COVID-19 teknolojiye gereksiz kısa vadeli yatırımlara neden oldu. Yani çok çeşitli cihazlarda depolanan veriler bizi risk altında bırakacak” ifadesine katıldığını açıkladı. Bu, karar vericilerin güvenlik risklerinin farkında olduğunu gösteriyor.

İşletmeler, uzaktan çalışmaya geçişin ardından kaçınılmaz olarak zorluklarla karşılaşacak. Ancak yeni cihazlar nihayetinde kullanımdan kaldırıldığında uygun veri temizleme yöntemlerinin kullanılmasının önemi bir zorunluluk olmaya devam ediyor ve devam edecek. Rapordaki temel küresel bulgular şöyle:

İşletmelerin yüzde 92’si, COVID-19 salgını boyunca iş gücünü donatmak için kullanılan tüm cihazların uygun şekilde depolanması ve imha edilmesi konusunda profesyonel destek alınmasından yana. İşletmelerin yüzde 47’si e-atık politikalarını en iyi nasıl iletecekleri konusunda kararsız. İşletmelerin yüzde 35’i, çevre için daha iyi görüldüğü için kuruluşlarının, kullanım ömrü dolan ekipmanlarda fiziksel imha gerçekleştirdiğini söyledi.

Artık uzaktan çalışma için gerekli olmadığında yeni satın aldıkları cihazlara ne olacağı sorulduğunda, işletmelerin yüzde 28’i, dizüstü bilgisayarların yeniden satılmak üzere silineceğini söyledi. Yüzde 27’si ise, şirket içerinde farklı departmanlarda yeniden kullanılmak üzere silineceğini açıkladı.