Plastik Atıklarla İlgili Korkutucu İstatistik

12 Temmuz 2022

Plastik hayatımızın her alanında kullandığımız çok önemli bir malzeme. Ancak bu malzeme çevreyi kirleten en önemli aktörler arasında. İşte plastikle ilgili yapılan araştırmalara dayalı bazı dikkat çekici bilgiler.

– Pervasız plastik kullanımımız ve tüketimimiz, dünyayı talebi karşılamak için her yıl yaklaşık 300 milyon ton plastik atık üretmeye itti ve bunların %60’ı doğal ortamımıza veya çöplüklere gidiyor.

– 2021 ABD kongre raporuna göre, dün- yada plastik kirliliğine en büyük neren olan ülke Birleşik Devletler. ABD’de her yıl kişi başına 130 kg tutarında plastik atık üretiliyor.

– Plastik atıklar çöplüklere veya sorum- suzca çevreye atıldığında, önemli miktarlarda doğal ortamlara dağılıyor. Her yıl en az 8 milyon ton plastik, okyanus sularına karışıyor.

– Plastik şişeler, kaplar ve hatta yüz maskelerinden oluşan enkazın yanı sıra, her yıl 500.000 ila bir milyon ton arasında hayalet balıkçılık ekipmanı okyanusa giriyor. Tüm bu atıklar yüzünden her yıl en az 100.000 deniz canlısı ölmekte.

– 2019 Reuters bilgi grafiğine göre, insanlar her hafta yaklaşık beş gram plastik tüketiyor. Yaklaşık bir şişe kapağı kadar plastik vücudumuza giriyor. Bir yıl boyunca yediğimiz plastik miktarı, tam bir yemek tabağına denk geliyor. 10 yıl içinde, bir ömür boyunca beş kilo plastik ve 44 kilo plastik yemiş olacağız.

– COVID-19’un bulaşmasını azaltmak için tek kullanımlık cerrahi yüz maskeleri, kişisel koruyucu donanım ve plastik dezenfektan şişeleri temel günlük ihtiyaçlar haline geldi. Plastik tüketimindeki bu kapsamlı artış, pandeminin başlangıcından bu yana 193 ülkede tahmini 8,4 milyon ton plastik atık üretilmesine neden oldu. Buna göre 25.900 ton plastik (2000’den fazla çift katlı otobüse eşdeğer) okyanusa sızdı.

PLASTİK ATIK HAKKINDA GERÇEKLER

• Dünyada her yıl 500 milyar plastik şişe üretiliyor.

• Okyanusta 150 milyon tondan fazla plastik atık var.

• 2050’de okyanus plastikleri muhtemelen balık miktarını geçecek.

• 2020’de, 1980’den %900 daha fazla, 500 milyon tondan fazla plastik atık ürettik.

• Tek kullanımlık plastiklerin ortalama kullanım ömrü 12-15 dakikadır ve parça- lanmaları 500 yılı bulabilir.