Plastik Kullanımının 43 Bin ton Azaltılması Hedefleniyor

30 Ocak 2022

İş Dünyası Plastik Girişimi (İPG) “Plastik Taahhütleri”ni açıkladı. 34 şirket plastik kullanımını toplamda 43 bin ton azaltmayı hedefliyor.

Plastik kirliliği hem Türkiye’de hem de dünyada giderek büyüyen bir sorun haline geldi. Türk iş dünyasının bu sorununun somut çözümleriyle önüne geçmeyi hedefleyen “İş Dünyası Plastik Girişimi” 2019 yılında Global Compact Türkiye, SKD Türkiye ve TÜSİAD iş birliğiyle hayata geçirildi. Plastik meselesinin ortak çözümünde iş dünyasını harekete geçirmeyi amaçlayan İPG’ye katılarak bir yılı aşkın süredir etkinlikler, eğitimler ve iyi uygulama paylaşım toplantılarına dahil olan 47 imzacı şirketten 34’ü plastik ayak izlerini ölçerek 2023 yılı için somut hedeflerini belirledi.

Ambalaj, ambalajlı tüketim malları, perakende ve hizmet sektörleri ile dayanıklı tüketim malları ve ham madde üretimi alanlarında faaliyet gösteren 34 şirketin taahhütleri şöyle:

» 18 şirket tek kullanımlıktan yeniden kullanım modeline geçecek,
» 29 şirket tek kullanımlık, problemli ve ge- reksiz plastik ambalajı ortadan kaldıracak, » 20 şirket geri dönüştürülmüş, sorumlu yönetilen ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilen plastik içeriği kullanacak,
» 18 şirket yüzde 100 tekrar kullanılabilir, geri dönüştürülebilir veya kompostlanabilir ambalaja geçecek.