Selüloz Bazlı Üretim İçin 500 Milyon Avro’luk Yatırım

20 Ekim 2022

İsveç ve Finlandiya’dan selüloz bazlı karton ham maddesi ithalatında yaşanan sorunlar ve Çin piyasasındaki yüksek fiyatlar, sektörü yerli üretim için yatırıma yönlendirdi. Yerli bir firma 500 milyon avro yatırımla selüloz bazlı karton üretecek.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı ve Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD) Başkanı Alican Duran, ambalaj sektörünün, ham madde ihtiyacının önemli bir bölümünü tedarik ettiği İsveç ve Finlandiya pazarından pandemi döneminden bu yana ithalat yapamadığını söyledi. Duran, bundan ötürü ambalaj üreticilerinin ithalat için Çin’e yöneldiğini, ancak Çin piyasasındaki fiyatların yaklaşık yüzde 50 daha pahalı olduğunu söyledi. Duran, tedarik sıkıntısı ve yüksek fiyatların kâğıt-karton ambalaj üreticilerini ham maddede yerli yatırıma yönlendirdiğini söyledi. Duran, Polonya’nın AB destekli büyümesi nedeniyle Avrupa ülkelerine ihracatta zor anlar yaşadıklarını belirterek, “Pandemi ve emtiada yaşanan sorunlar nedeniyle AB ülkeleri Türk firmalara karşı biraz daha muhafazakâr davranır oldu. Açıkçası ham madde krizini Çin ile aşıyoruz, ancak ham maddeyi Avrupa’dan yüzde 50 daha pahalıya almak zorunda kalıyoruz.” diye konuştu. Ham madde sorununun ancak yerli üretim ile aşılabileceğini ifade eden Duran, bu konuda da önemli gelişmelerin olduğunu kaydederek, “Selüloz bazlı karton üretimi için bir Türk firmasını yatırıma motive ettik. Yakın zamanda fabrikanın temeli atılacak ve 36 ay içinde de tamamlanması planlanıyor. 600 bin ton üretim kapasiteli bu fabrikada, üretimin 400 bin tonu iç piyasaya satılacak. Kalan kısım ise ihraç edilecek. Fabrikanın yatırım maliyeti yaklaşık 500 milyon avro olacak.” açıklamasında bulundu.

SEKTÖR 2024’TE 370 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK

Kâğıt ve karton ambalajın 25 kez geri dönüştürüldüğüne dikkat çeken Duran, kâğıt-karton ambalajların genel ambalaj paleti içinde en yüksek paya sahip olduğunu ve bu payın da giderek büyüdüğünü anlattı. Duran, “The Future of Global Packaging to 2024 raporuna göre 2019yılında 304,5 milyar dolar ile toplam ambalaj piyasasındaki payı yüzde 33,2 olan kâğıt-karton ambalajın 2024 yılındaki payı 370 milyar dolar ile yüzde 35’e yükselecek. Bu da gösteriyor ki kâğıt-karton ambalaj sektörünün önü oldukça açık.” şeklinde konuştu.