Sera Atıkları Gübre Oldu

12 Ocak 2021

Kepez Belediyesi, “Sera atıkları tehdit değil, toprağa can olsun” isimli projesi ile ödül alan belediyelerden biri oldu.

Kepez Belediyesi, Antalya’daki seralardan çıkan atıkları komposta (organik gübre) dönüştürüyor. Bu kompostları da çiftçilere ücretsiz geri veriyor. Proje ile görüntü kirliliğine sebebiyet veren, çevreyi kirleten sera atıkları faydalı şekilde bertaraf edilmiş oluyor.

Kompost haline getirdikleri bu atıkların Kepez’in toprağına can olduğunu belirten Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Çiftçilerimizin en önemli sorunlarından biri olan sera atıklarından gübre yapmayı başardık ve bunu da çiftçilerimize ücretsiz dağıttık. Biz çalıştıkça Kepez kazanıyor.” dedi. Kepez Belediyesi, kompost üretim makinesiyle günde 5 ton sera bitki atığını işleyerek 1,5 ton organik gübreye dönüş- türüyor. Yeşil seferberliği kapsamında başlatılan katı atık toplama projesi için geliştirilen bu makine ile 12 ay boyunca sebze, meyve ve kesme çiçek üretiminin yapıldığı ilçede, günlük 5 ton bitki atığı komposta dönüştürülüyor.