Sıfır Atık İlçesi Kurulacak

1 Mayıs 2019

Türkiye’nin ilk sıfır atık ilçesinin belirlenmesi için 81 il ve 951 ilçede tarama yapılıyor. Japonya’nın Kamikatsu kasabasında olduğu gibi Türkiye’ye örnek olacak bir sıfır atık ilçesi oluşturulması hedefleniyor.

Sıfır Atık İlçesi Kurulacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sıfır atık yerleşimi için en uygun ilçeyi seçecek ve pilot olarak projeyi uygulayacak. Bakanlık, seçilen sıfır atık ilçesinde hem bilinçlendirme çalışması yapacak hem de atıkların dönüşümü için donanım ve uzman desteğini verecek.

Belirlenecek sıfır atık ilçesinde atıklar türlerine göre ayrı biriktirilecek. İlçenin organik atıklarından kompost yapılacak. Toplanan değerlendirilebilir atıklar geri dönüşüm tesislerinde işlenerek yeni ürünlere dönüştürülecek ve ekonomik kazanç sağlanacak. Ayrıca toplama sisteminde elektrikli araçlar kullanılarak egzoz emisyonlarının azaltılması hedefleniyor.

Projeyle ilçede plastik, metal ve cam içecek ambalajlarının toplanması amacıyla otomatlar yerleştirilecek. Bu otomatlara ambalaj atıklarını atan kişileri teşvik etmek amacıyla telefonlarına konuşma ve internet kontörleri yüklenecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum proje ile ilgili şunları söyledi: “Japonya’da bir ilçenin tamamı sıfır atık uygulamasına geçmiş durumda. Bu ilçeye çok fazla çöp kamyonu uğramıyor, çöp çıkarılmıyor. Atıklar kaynağından ayrıştırılıyor ve organik atıklar da kompost makinalarında dönüştürülüyor. Biz de bu uygulamanın bir benzerini ülkemizde gerçekleştireceğiz. Pilot bir ilçe seçtik Emine Erdoğan hanımefendi bu ilçeyi açıklayacaklar. Burada bir kompost tesisi kuracağız ve organik atıkları bu tesiste dönüştüreceğiz. Yerleştireceğimiz toplama otomatları ile vatandaşımız pet şişelerini getirip karşılığında telefonlarına kontör yükleyebilecekler, bez torba alabilecekler. Bir ilçenin tamamında projeyi uyguladığımızda ilçe halkını ve o ilçeye gelen turistleri bilinçlendirmiş olacağız. Örnek ilçenin tamamında uygulamaya geçmek suretiyle çöp kamyonu ilçeye gelmeyecek. Amacımız bunu tüm şehirlerimizde yaygınlaştırmak”

DÜNYADA İLK: KAMİKATSU

Dünyanın ilk sıfır atık yeri olma yolunda ilerleyen Japonya’nın Kamikatsu kasabasının 2020 yılında bu hedefine ulaşması bekleniyor. 2 bin nüfuslu Kamikatsu’da yiyecek atıkları kompost yapılıp gübre olarak kullanılıyor. Çözünemeyenler de ayrıştırılarak geri dönüşüm tesisine taşınıyor. Geri kazanıma gidecek atıklar yıkanıp, sökülüp tasnif ediliyor. Kimonolar, kadınların elinde yeni kıyafetlere dönüştürülüyor. Mutfak araç gereçleri de ödünç veriliyor.