Sıfır Atık Projesine Birincilik Ödülü

3 Temmuz 2022

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Sıfır Atık Projesi’nin Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZ-PA) tarafından birincilik ödülüne layık görüldüğünü açıkladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Birleşik Krallık ve Türkiye iş birliğinde düzenlenen “Yeşil Finansman Konferansı”na katıldı. Burada konuşan Murat Kurum, Sıfır Atık Projesi’nin yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da ses getiren bir proje olduğunu söyledi. Kurum, “Akdeniz Parlamenterler Asamblesinde Sıfır Atık Projemiz, Dubai’de 9-10 Mart’ta düzenlenen 16’ncı Genel Kurul’da birinci seçildi. Akdeniz Parlamenterler Meclisinde 21 ülke var. Bu 21 ülke içerisinden birçok proje aday oldu ama ‘Sıfır Atık Projesi’ birinci seçildi. Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde yürüttüğümüz proje, gerçekten artık sınırlarımızı zorluyor. Hem ulusal hem de uluslararası arenada birçok ödüle layık görüldü.” diye konuştu.

Sıfır Atık Projesi’yle geri dönüşüm anlayışını evin içine kadar getirdiklerini anlatan Kurum, 2030 yılına kadar yüzde 35 geri kazanım oranını hedeflediklerini dile getirdi.

3 MİLYON TON SERA GAZI SALIMI ENGELLENDİ

Sıfır Atık Projesi Eylül 2017’de başlatıldı. 2017-2020 yılları arasında toplam 24 milyon ton geri kazanılabilir atıktan 30 milyar lira ekonomik kazanç elde edildi. Ayrıca bu atıkların geri kazanımıyla 3 milyon ton sera gazı salımı engellendi.

Proje kapsamında atık önleme ve azaltım çalışmalarının yanı sıra, oluşan atıkların kaynağında ayrı toplanarak geri kazanılmasına yönelik çalışmalar da yürütülüyor. Bugüne kadar kaynakta ayrı toplama ve sıfır atık sistemini kuran kurum/kuruluş sayısı 140 bine ulaştı. Ayrıca sıfır atık konusunda 15 milyon kişiye eğitim verildi.