Sıfır Atıkta Daha da Bilinçlenmeliyiz

23 Kasım 2020

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen Sıfır Atık Projesi’nin en büyük destekçilerinden olduğunu belirten Atık Kâğıt Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (AGED), sektörün geleceğini görüşmek üzere bir araya geldi

AGED Başkanı Mustafa Saral, “Öncelikle toplumda geri dönüşüm bilincinin artması gerekiyor. Sıfır Atık Projesi mutlaka tabana yayılmalı.Dolayısıyla sıfır atık bilinci oturmadan daha fazla atık kâğıt toplamak mümkün değil. Kâğıt toplama oranı zaten genel anlamda yüzde 50’nin üzerinde, 3 milyon ton hurda kâğıt geri kazanılıyor. Kâğıt sanayiinin ana ham maddesi olan karton koli hurdası ise yüzde 80’in üzerinde toplanıyor” dedi.

Atık Kâğıt Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (AGED) üyeleri bir araya geldi. Pandemi dönemine rağmen, Balıkesir, Aydın, Kütahya ve Adana kâğıt fabrikalarının kurulmasıyla kâğıt geri dönüşüm sanayii daha da güçlendi. Kâğıt sanayicileri, hurda kâğıt ithalatını ihracat yapmak amacıyla gerçekleştirdiklerini ve toplanan yerli hurda kağıdın sanayii üretimi için yeterli olmadığını ifade ettiler. Toplantıda; Türkiye’deki kâğıt atıkların sağlıklı bir şekilde toplanması için bilincin tabana yayılmasının şart olduğu, vatandaşların başta sıfır atık olmak üzere geri dönüşümde daha da bilinçlenmesi gerektiği ve aynı zamanda bunun için bir sürece ihtiyaç duyulacağı vurgulandı.

“HAM MADDEMİZ OLAN ATIK KAĞIDI BULAMAZSAK İHRACAT OLMAZ”

AGED Başkanı Mustafa Saral yaptığı açıklamada, “Kâğıt sanayicileri olarak Sayın Emine Erdoğan’ın başlattığı Sıfır Atık Projesi’nin en büyük destekçilerinden biriyiz. Biz ham maddemizi ülke içerisinden almayı öncelik olarak görüyoruz. Ham maddesini dışarıdan alan bir Avrupa ülkesi yok. Biz ise yurt dışından alıp hurdayı mamul haline getirip yurt dışına ihraç ediyoruz. Sektörümüz ham madde temini konusunda getirilen ithalat kısıtlaması ile birlikte ham maddesini temin edemeyecek ve bu durum sanayii üretimini zora sokarak ihracatı yapılamaz hale getirecektir.” dedi. 

“YENİ TESİS KAPASİTE VE TEKNOLOJİSİNDE AVRUPA’NIN ÖNÜNDEYİZ” 

Kâğıt sanayiinin önemli isimlerinden olan KİPAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz ise Sıfır Atık Projesi’ni canı gönülden desteklediklerini belirterek, “Her atığın ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekli. Avrupa fiyatlarından kağıdı almamız lazım ve yurt dışı fiyatlarına da kâğıt satabilmemiz lazım. Dolayısıyla bu sanayinin ham maddesi olan atık kâğıtta herhangi bir ithalat kısıtlamasının olması Türkiye’nin ihracatına zarar verir. ” dedi. 

BAKANLIKTAKİ VERİLER SEKTÖRDEKİ VERİLERDEN FARKLI 

Modern Karton Yönetim Kurulu Başkanı Hamdullah Eren ise kararlar alınmadan önce sektöre danışılmasının sadece üretici firmalara değil, tüm bileşenlere faydası olacağı konusunda görüş bildirerek, “Biz isteriz ki bakanlık bir karar alırken tüm sektörle bir araya gelerek veriler eşliğinde bir mutabakat sağlasın ve ona göre politika belirlensin. Veriler hususunda da bir sıkıntı söz konusu. İç piyasadaki hurda kâğıt miktarı ile bizim elimizdeki miktar arasında farklar var. Hurda kâğıt ithal eden firmaların sayısı belli, buralardan bilgi alınabilir.” dedi. 

OLMAYAN KAYNAĞA YÜKSEK FİYAT BİÇİLİYOR 

KMK Kâğıt Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ciğer, yurt içindeki ham maddenin çok büyük bir kısmının toplandığına ve olmayan kaynağa yüksek fiyat biçildiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Hepimiz aynı taraftayız. Burada en büyük handikap yapılan işin bir matematiğinin olmaması. Burada açık olan şey, bu sektörün yaptığı ihracata karşılık olarak ithalata da mecbur olması. Çünkü ham madde kaynağı, organik bir kaynak değildir. Sonuçta bu ham madde toplanacak, biz de onu kullanıp üretim yapacağız

KÂĞIT DA PLASTİK GİBİ DEĞERLENDİRİLİYOR 

Selkasan AŞ.’den Kamil Tokatlı, kararın ihracatta ve dünya pazarındaki rekabette yaratacağı sıkıntılara dikkat çekerek, “Bir başka tehdit de Avrupa’da önümüzdeki süreç itibariyle ilave gelişecek kapasiteyle değil ihracatta, iç pazarımızda bile satış yapmakta, rekabet etmekte zorlanabileceğimiz. Sanıyorum, devlet nezdinde atık çok farklı şekilde değerlendiriliyor. Kâğıt da plastik gibi değerlendiriliyor. Denetlemek mümkün, bizim ithal ettiğimiz hammaddede çöp yok.” dedi. 

KAYTAN: YETMEDİĞİ NOKTADA HURDA KAĞIDI İTHAL ETMEK DURUMUNDAYIZ 

AGED Genel Müdürü Osman Kaytan, “Türkiye’deki dönüşebilen atıkların toplanabilmesi için Sıfır Atık bilincinin halka iyi anlatılması lazım. Konutlardan yeterince toplama yapılamıyor maalesef. Vatandaş evinde ayrıştırdığı, kaynağında daha çöpe gitmeden ayrıştırdığı atıkları, alacağı bir bedel karşılığında geri dönüşüm merkezine getirirse, işte o zaman israf sıfıra inecek. Sıfır Atık Projesi böylece hedefine ulaşacak.