Sinop’un Atıkları Enerjiye Dönüşecek

23 Nisan 2021

Sinop Belediyesi, kente 1. sınıf atık getirme merkezi, metan gazından elektrik üretim tesisi ile ön ayrıştırma ve kompost tesisi kazandırılması için harekete geçti.

Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, “Vatandaşın evindeki geri dönüştürülebilir cam, plastik, ahşap, metal gibi ürünleri çöp olmaktan kurtaracağız. Onları tekrar ekonomiye kazandırmak adına aldığımız meclis kararıyla birlikte projelerimizi hayata geçireceğiz.” dedi. Vatandaşın geri dönüştürülebilir ürün- lerinin toplanacağı bir tesis için kararın meclisten geçtiğini söyleyen Barış Ayhan, “1. sınıf atık getirme merkezi adı altında bir merkez oluşturuyoruz. Meşedağı’nda bulunan katı atık bertaraf tesisimiz öncesinde geri dönüştürülebilir ürünlerimizi toplayacağımız, vatandaşın evlerindeki bütün atıkları gelip bize bırakabileceği, sanayi sitesinin hemen kenarında ulaşımı çok kolay olan bir bölgede bu projeyi geçiriyoruz.” dedi. Meşedağı’ndaki katı atık bertaraf tesisinde, çöpteki metan gazından elektrik üretileceğini belirten Başkan Ayhan, “Sinop’taki organik çöpümüzün içerisindeki metan gazının havaya karışmasını engelleyeceğiz. Onu depolayacağız ve ondan elektrik enerjisi üreteceğiz.

Bu ikinci aşama.” diye konuştu. Atılan çöpün en ince ayrıntısına kadar değer- lendirileceğini belirten Ayhan, “Üçüncü aşamada belediye meclisimizin ve iller bankasından ön ayrıştırma ve kompost tesisi kurmak için de yetkimizi aldık. İnşallah en kısa sürede bunun ihalesi- ni yapacağız ve Sinop’taki halkımızın üretmiş olduğu çöpü en ince ayrıntısı- na kadar, geri dönüştürülebilir en ufak parçasını içinden ayrıştıracak şekilde onu tekrar ekonomiye kazandıracağız.” şeklinde konuştu.