SOLARIS GÜNEŞ ARABALARININ BÜYÜK BAŞARISI

13 Ocak 2020

AGED’in sponsor olduğu Solaris Güneş Arabaları Ekibi, dünya çapında düzenlenen yarışmalarda ülkemizi başarıyla temsil ediyor.

Solaris Güneş Arabaları Ekibi, 2003 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde akademisyenlerin, yatırımcıların ve öğrencilerin, güneş enerjili araba tasarlama ve üretme fikri etrafında bir araya gelmesiyle oluştu.

Günümüze kadar yurt içi ve yurt dışı olmak üzere World Solar Challenge (Dünya Güneş Arabaları Yarışı), European Solar Challenge (Avrupa Güneş Arabaları Yarışı), Moroccan Solar Challenge (Fas Güneş Arabaları Yarışı), TÜBİTAK Türkiye Güneş Arabaları Yarışı, Albi Güneş Arabaları Yarışı gibi çeşitli yarışlara katılıp dereceler elde etti ve etmeye devam ediyor.

DÜNYANIN EN PRESTİJLİ YARIŞI: WORLD SOLAR CHALLENGE

World Solar Challenge, Avusturalya kıtasında düzenlenen ve dünyanın çeşitli ülkelerinden güneş arabaları ekiplerinin dizayn ve üretim alanlarında rekabet ettiği, dünyanın en prestijli güneş enerjili araba yarışı. Bu yıl 6. güneş arabası S10’u üreten ve bu doğrultuda 13-20 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 2019 Bridgestone World Solar Challenge’da Türkiye’yi temsil eden tek Türk ekip olan Solaris Güneş Arabaları Ekibi, dünyanın en prestijli solar mücadelesini dünya sıralamasında 18. olarak tamamladı.

Ekip, yine bu sene katıldığı ikinci yarış olan ve 21-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 2019 Moroccan Solar Race Challenge’ı (Fas Güneş Arabaları Yarışı) 2. olarak tamamladı.

2019 senesinde tecrübelerine,; 2019 Bridgestone World Solar Challenge Avustralya ve 2019 Moroccan Solar Race Challenge Fas yarışlarındaki başarılarını ekleyen ekip, 2020 yılında da gelecek yarışmalar için koyduğu hedefler doğrultusunda çalışarak Türkiye’yi temsil etmeye devam edecek.