STOKLAR GÜNDEN GÜNE ERİYOR

20 Ocak 2020

Nikel depo stokları azalmaya devam etti. Yıla 206.000 tonun üzerinde başlayan LME depolarındaki stoklar ekim ayı sonuna kadar 67.000 tonun altına düştü.

Düşen stok seviyeleri genellikle yükselen fiyatlara denk gelse de son zamanlarda böyle olmadı. LME’nin üç aylık nikel fiyatı, eylül ayında ton başına 18.000 ABD Doları’ndan ekim ayının sonuna kadar ton başına 16.100 ABD Doları’nın altına düştü. Nikel stoklarının LME depolarından çıkışının, Çinli paslanmaz çelik üreticilerinin gelecekteki ihtiyaçları ile metal arz ve talep arasındaki mevcut dengeyle ilgili olacağı düşünülüyor. Uluslararası Nikel Çalışma Grubu’na göre, küresel nikel arz açığının 2018’de 144.000 tondan 2019’da 79.000 tona, 2020’de 47.000 tona düşmesi bekleniyor.

Aynı zamanda, Macquarie Research, Çin’in paslanmaz çelik üretiminin 2018’de 26,7 milyon tondan 2019’da 29,5 milyon tona, ardından 2020’de 30,1 milyon tona çıkmasını bekliyor. Paslanmaz çelik üreticileri gelecekte nikel fiyatlarını ve paslanmaz çelik hurda talebini destekleyebilir. Ancak şimdilik, nikel fiyatlarındaki dalgalanma, ticari alışkanlıkların kayması ve küresel üretimin yavaşlaması, paslanmaz çelik hurda piyasası katılımcıları için önemli endişe kaynağı olmaya devam ediyor.

Uluslararası Paslanmaz Çelik Forumu’ndan alınan rakamlara göre, Avrupa’nın 2019’un ilk yarısında ürettiği paslanmaz çelik, 2018’in ilk yarısına göre %4,9’luk
bir düşüşle 3,75 milyon tonun altına düşmüştür. ISSF ayrıca, Avrupa/Afrika’daki toplam paslanmaz çelik tüketiminin 2020’de %0,4 seviyesine kadar geri dönmeden önce, 2019’da %5,7 oranında düşmesini bekliyor. Ekonomik belirsizlik, bu yıl yükselen fiyat eğiliminin yarattığı coşkuların bir kısmını azalttı.

Ayrıca, birincil nikel, paslanmaz çelik ve paslanmaz çelik hurda fiyatları arasındaki bağlantı kesilmesi, Batı’da paslanmaz piyasa koşullarını zorlaştırdı.

AVRUPA’DAKİ ENDİŞELER

Avrupa paslanmaz çelik üretimi Uluslararası Paslanmaz Çelik Forumu’na göre 2019 yılının ilk çeyreğinde yıllık bazda %5,7 azalırken, Macquarie Research, Avrupa paslanmaz çelik üretiminin 2019 yılında %5 azalarak yedi milyon tonun altına düşeceğini tahmin ediyor.

İngiltere’deki son Brexit gelişmeleri ve Alman imalat üretiminin daraltıldığının göstergeleriyle birleştiğinde, belirsizlik Avrupa’da önemsiz kalmaya devam ediyor. Hollanda’daki Oryx Stainless’tan Joost Van Kleef, Avrupa’nın paslanmaz çelik ve özel alaşımlar konusundaki en son BIR Dünya Aynası’nda, ithalat rekabeti ithalatının Avrupa’ya girmesinin çok daha yüksek bir rekorda kalması nedeniyle Avrupa’da zorlu bir faktör olduğunu bildirdi.

ZORLU ABD KOŞULLARI

ABD’de paslanmaz çelik hurda fiyatları, döviz ticaretinde nikel fiyatlarının yükselişine ayak uydurmadı. Doğu ABD’de, son zamanlarda fiyatlar, değirmene teslim edilen brüt ton başına 1.375 Amerikan Doları’ndan fazla seviyeye yükseldi. ABD paslanmaz çelik hurdalarına olan ihracat talebinin azalması, sadece karmaşık meseleleri içeriyor.

ABD’nin resmi istatistiklerine göre, 2019’un ilk yarısı boyunca paslanmaz çelik hurda ihracatı, Kanada, Pakistan ve Vietnam’a olan zayıf talebin yanı sıra Çin’e ve Güney Kore’ye yapılan sevkiyatların %98 düşüş göstermesiyle 2018’in ilk yarısına kıyasla %30 düştü.

Her ne kadar Tayvan, Hindistan ve Meksika’yla ticaret akışı iyileşmiş olsa da, bu kazançlar diğer pazarlardaki zararları telafi etmek için yetersiz. Çin’le olan ticaret aniden düştüğü için, ABD, Kanada ve Meksika arasındaki paslanmaz çelik ticaret akışı önem kazandı.

Uluslararası Paslanmaz Çelik Forumu’na göre, NAFTA bölgesindeki paslanmaz çelik ürünlerinin ticaret akışı geçen yıl 570.000 tona ulaştı.