SUN-KA Yeni Yatırımlarla Büyüyor

27 Şubat 2022

1989 yılından bu yana, Çorum’un Sungurlu ilçesinde üretim yapan Sun-Ka Kâğıt, ambalaj ve kâğıt sektöründe Türkiye’nin 5 büyük gri karton üreticisi arasında yer almayı başardı.

32 yıldır Türk kâğıt sanayinin önemli oyuncularından olan ve sektöre katma değer sağlamaya ve yeni açılımlar yaratmaya devam eden Sun-Ka yeniden yapılanmadan geçiyor. Firma 2022 yılına, yeni fabrikasında yeni üretim hattında “merhaba” diyecek.

Sun-Ka Sungurlu Kâğıtçılık şirketini yakından tanımak için Levent Öztekin’le görüştük. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Öztekin’in sorularımıza verdiği cevaplar şöyle…

FABRIKANIZI ANLATIR MISINIZ? ÜRETIMINIZDEN BAHSEDER MISINIZ?

Gri karton üretiminde 30 yılı aşan deneyime sahip Sun-Ka kâğıt, sektördeki ihtiyacı karşılamak ve ürün çeşitliliğini arttırmak için 2012 yılında Larton Ambalajı kurmuştur. Fabrikamız doğa ile uyumlu malzemeler kullanarak ‘Karton Köşebent’, ‘Dilimlenmiş Gri Karton’ ve ‘Mukavva’ üretimi yapmaktadır. Şirketimiz müşteri odaklı yaklaşımı ile sektörün ihtiyaçlarını ve müşteri beklentilerini her anlamda ürünlerine ve hizmetlerine yansıtarak başarısını her daim devam ettirmektedir. Profesyonel ekibi ile Çorum’da üretim yaparak yurt içinde ve yurt dışında birçok ülkeye hizmet vermektedir.

Teknolojik donanımı güçlü olan ve kalite standartlarına önem veren firmamız, uygun fiyat politikası ile müşteri memnuniyetini hedeflemektedir. Üretim, idari, satış ve satış sonrası departmanlarında, sorumluluk bilincine sahip yaklaşık 200 çalışanı bulunmaktadır. 50 dönümlük arazi üzerinde üretim yapan şirketimizin kurumsal gelişimini ve reka- bet gücünü artıracak adımlar planlıyoruz. Yıl sonu itibarıyla büyük bir kısmını tamamlayarak 2022 yılına gireceğiz. Öncelikle operasyonel iş mükemmelliği modelimizi oluşturmak, daha verimli ve rekabetçi bir yapıya geçmek üzere Larton Ambalaj San. Tic. AŞ ve Sun-Ka Sungurlu Kâğıtçılık San. Tic. AŞ şirket- lerimizi birleştirdik. Sun-Ka Sungurlu Kâğıtçılık San. Tic. AŞ şirketimiz altında ‘Larton’ ve ‘Sun-Ka’ markaları ile ambalaj malzemesi, mukavva ve gri karton üretimimizi tek çatı altına topladık. Yeni ERP (Kurumsal Kaynak Planlanma yazılımı) projemiz ile tüm süreçlerimizi tek bir çatı altında entegre ederek çalışma verimimizi artırmayı hedefledik.

50.000 metrekare alan üzerine inşa ettiğimiz yeni ambalaj fabrikamıza 2022 yılı Ocak ayında taşınıyoruz. 45.000 metrekare üzerine geri dönüştürülmüş karton üretecek fabrika yatırımımıza başladık.

2023 sonu itibarıyla devreye almayı hedefliyoruz. Toplamda 120.000 m2 üzerinde imalatımızı yapıyor olacağız. İhracatımızı artırmak üzere insan kaynaklarımızı ve pazarlama yapımızı geliştirmekteyiz. Yurt içi satış ağımızı geliştirmek üzere ürün gamımızı genişletiyoruz. Çevreye saygılı, karbon ayak izi düşük üretim için AR-GE çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kısaca krizden bağımsız olarak kâğıt sektörünün içinde bulunduğu durumu fırsata çevirip şirketimizi ve markalarımızı yukarı taşıyacak yatırımlarımıza devam ediyoruz.

HAM MADDE IHTIYACINIZI NEREDEN KARŞILIYORSUNUZ?

“Kâğıt çöp değildir.” sloganımız doğrultusunda, atık kâğıtlardan geri dönüşüm yoluyla elde etmiş olduğumuz ham maddemiz için gerekli olan atık kâğıtları, ülkemizin hemen hemen her bölgesinden tedarik ediyoruz.

BU ÜRÜNLERI NERELERE SATIYORSUNUZ? FUARLARI TAKIP EDIP SIK SIK KATILDIĞINIZI BILIYORUZ. VERIM ALIYOR MUSUNUZ, SIPARIŞLERE DÖNÜŞÜYOR MU?

Modern ulaşım ağıyla ülke içinde her bölgeye doğrudan teslimat ile ürün gönderimi yapmaktayız. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, Orta Doğu ülkeleri, Balkan ülkeleri, Afrika ülkeleri ve Arap ülkelerine ihracat yapıyoruz.

Sektörümüzle ilgili gelişmeleri elbette ki yakından takip ediyoruz. Bunun içinde gerek yurt içinde gerekse yurt dışında fuarlara katılıyoruz. Yakın zamanda Avrasya Ambalaj Fuarı’na katıldık, beklentilerimizi karşılayacak derecede yoğun ve verimli geçti. Özellikle yurt dışında muazzam bir talep ve katılım vardı. Fuar Almanya, ABD, Fransa, İngiltere, İsrail, İran, Irak, Romanya, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan başta olmak üzere 125 ülkeden 12.000 uluslararası ziyaretçi ile birlikte toplam 70.000 ziyaretçi ağırladı.

BEYAZ MUKAVVA KAĞIDI NEDIR, NE IŞE YARAMAKTADIR? NERELERDE KULLANILIR?

Beyaz mukavva kâğıdının-kartonunun kullanım alanı müşteri ihtiyacına göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak beyaz mukavvanın kullanım alanları karton stant, mukavva kutu, sandıklı kutu ve geçmeli kutu gibi çeşitli kutularda ön plana çıkmaktadır.

KÖŞEBENTLERINIZ HANGI MAKSATLA KULLANILMAKTA?

Karton koruyucu köşebent, ürünü korumada, taşımada ve istiflemede birçok avantaj sağlar. Ürünlerin nakliye sırasında çizilmemesi için palet koruyucu köşeler veya karton koruyucu köşeler kullanılmaktadır. Malzeme, ürünü taşıma sırasında çizilmelere ve taşıma hasarlarına karşı korumak için tasarlanmıştır.

Sevk edilen herhangi bir ebattaki palete veya ürüne uyacak şekilde farklı ebatlarda müşteri talebine göre üretilmektedir. Ürünleri korumakta her şirketin karşılaştığı zorlukların farkındayız. Sevk edilen veya depolanan ürünlerin korunmasının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.

Palet veya karton köşe koruyucular, ağır yüklere, ağırlığa, sıcaklığa ve nem seviyelerine dayanıklıdır. Ürünler hafiftir, bu nedenle paletlere ek ağırlık eklemez, böylece maliyeti düşürür.

METALIZE MUKAVVA NEDIR, NERELERDE KULLANILMAKTA?

Ağırlıklı olarak gıda sektöründe kullanılır. Et ve balık ürünleri için sızdırmaz kutu yapımında, yaş pasta altlığı olarak kullanılmaktadır.

AMBALAJLARINIZ ÇEVRE DOSTU MU? BUNU NASIL SAĞLIYORSUNUZ? BU AMBALAJLARIN ÇEVRECI ÖZELLIKLERINI ANLATIR MISINIZ?

Ürünlerimiz, geri dönüşüm yolu ile üretildiği için doğaya dosttur. Kullanıldıktan sonra tekrar dönüştürülebildiği içinde çevre dostudur. Ambalajın materyalinin ürünü koruma görevinden taviz vermeyecek gibi güçlü ancak geri dönüştürülecek ya da doğaya zarar vermeden yok olabilecek kadar da hafif malzemeden üretilmesi önemlidir. Ambalaj malzemelerinin geri dönüşümü, emisyonların azaltılmasına, kaynakların korunmasına, enerji tasarrufuna, kirlenmenin önlenmesine ve atık depolama alanlarının azaltılmasına yardımcı olur.