Taş Kağıt Pazarına Genel Bir Bakış

14 Eylül 2021

ABD merkezli Transparency Pazar Araştırma Şirketi (TMR) taş kağıt pazarını mercek altına aldı. 2020-2030 tahmin dönemi için küresel taş kağıt pazarına ilişkin son araştırma raporuna göre sürdürülebilir ambalaj malzemelerine olan talepteki artış ve tüketici farkındalığındaki büyümenin, küresel taş kağıt pazarını canlandırması bekleniyor. Taş kağıt; paketleme ve dekorasyon, endüstriyel baskı ile ayrıca pazarlama ve reklamcılık gibi çok çeşitli uygulama alanlarında yaygın olarak kullanılmakta.

Değer açısından, küresel taş kağıt pazarının 2030 yılına kadar 1,3 milyar doları aşması ve yaklaşık % 6’lık bir genişleme öngörülmekte. Uygulama açısından, ambalaj ve dekorasyonun küresel taş kağıt pazarının oldukça kazançlı bir segmenti olması beklenmekte.

Taş kağıt esas olarak geri dönüştürülmüş ürünlerden polietilen bazlı bir bağlayıcı ile üretilir. Bu nedenle, çevreye zararlı etkisi düşük bir üründür. Taş kağıt ayrıca aleve direnç ve dayanıklılık gibi diğer birçok avantaj sunar. Ayrıca su geçirmezdir. Taş kağıt, mükemmel dayanıklılığı sayesinde harita, kroki, alan defterleri, kılavuzlar ve suya dayanıklı yayınlar yapmak için kullanılır.

Taş kağıt ayrıca etiketler, posterler, afişler ve dış mekan tabelalarının üretiminde de kullanılır. Taş kağıdın diğer potansiyel uygulamaları arasında üzümleri dış hava koşullarından koruyan şemsiye üretimi yer almakta. Taş kağıt üretimi geleneksel kağıda göre daha kolaydır. Bu, yakın gelecekte taş kağıt talebini yönlendirmesi beklenen bir başka hayati faktördür. Taş kağıt üretimi sırasında lif veya selüloz gerekli değildir. Bu nedenle, doğal sıcaklık değişiminin kağıt üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Taş kağıt; sıcak veya soğuğa, genleşme ve büzülme yoluyla tepki vermez. Bu nedenle, ofset baskı makinesi operatörleri için son derece cazip bir kağıttır.

Doğal taştan üretilen kağıtlar; kereste ve su tüketmeden, klor ve asit gibi ağartıcılar olmadan ve ekstra atık oluşturmadan üretiliyor. Kalker ve kireçtaşı kullanılarak yapılan taş kağıtlar, sürdürülebilir bir ürün olmasının yanı sıra geleneksel kağıttan daha pürüzsüz ve parlak bir sonuç veriyor. Suya ve yırtılmaya karşı dayanıklı olması ve %100 geri dönüştürülebilmesi, taş kağıtları geleneksel olana karşı daha iyi bir seçenek haline getiriyor. Taş kağıt üretiminde, geleneksel kağıt hamurundan farklı olarak, madenlerden getirilen atık kireçtaşlarının ince toz haline getirilmesi için pek çok kez işlemden geçirilmesi ve ardından reçineyle karıştırılması gerekiyor.

Yılda 120 bin ton taş kağıt üretimi için gereken ekipmanın yatırım maliyetinin 150 milyon dolar olacağı tahmin edilmekte. Bu da gösteriyor ki taş kağıdın yatırım maliyeti geleneksel kağıda göre % 40 daha az. Taş kağıt üretiminde sermaye ihtiyacının önemli miktarda az olmasının, su arıtımına ihtiyaç olmamasına bağlı olduğu düşünülebilir. Taş kağıt üretimi için suya ihtiyaç yoktur; bu durum, enerji talebini düşürmeye yardımcı olur. Taş kağıdın üretim özelliklerinin yanı sıra bu karakteristiklerinin yakın gelecekte piyasaya kazançlı fırsatlar sunması beklenmekte.

YIRTILMAYA DAYANIKLI TAŞ KAĞIT YENİ GELİR FIRSATLARI YARATIYOR

Ağaçları kesmeden kağıt üretme ihtiyacı, taş kağıt pazarındaki şirketler için pay kapma fırsatları yaratıyor. Üretiminde su ve kimyasal kullanılmasını gerektirmeyen kağıt ürünleri konusunda giderek artan bir farkındalık var. Taş kağıt suya karşı oldukça dayanıklı. Bu nedenle taş kağıt dekorasyon ve metro reklamcılığı sektör- lerindeki müşteriler tarafından da tercih edilmekte.

Kısıtlı su tüketimi ve azaltılmış karbondioksit (CO2) salımları taş kağıt üretimini avantajlı hale getiriyor. Poster panolarını kapsayan etiketleme, paketleme ve diğer kümülatif uygulamalar, üreticiler ve tedarikçiler için istikrarlı gelir akışları sağlıyor. Yazıcılar taş kağıdın benzersiz özelliklerini sürekli test ettiğinden, şirketler sağlam tedarik zincirleri kuruyor.

AMBALAJ VE DEKORASYON UYGULAMALARINDA TAŞ KAĞIT KULLANIMINDA ARTIŞ

Kağıt ve ambalaj uygulamalarında da taş kağıda olan talep artmakta. Çünkü benzersiz bileşimi nedeniyle olağanüstü yırtılma direnci, suya dayanıklılık ve yağ direnci sunmakta. Bu nedenle taş kağıt; kutu, sargı, taş termoform kaplar, etiketler vb. üretiminde kullanılır.