Tekstil Geri Dönüşümü Fırsat Sunuyor

11 Temmuz 2021

Tekstil sektörü, kullanılmış kıyafetlerin geri dönüşümü konusunda henüz istenilen seviyelerde değil.

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz; kumaş, örme ve dokuma fabrikalarında, boyahanelerde kullanılmayan ham maddelerden oluşan kıyafet öncesi atıkların geri dönüşümü konusunda sektör olarak iyi bir yerde olduklarını ifade ederek, “Tekstil sektöründe tüketici öncesi atıkların değerlendirilmesi hususunda önemli girdiler elde ediyoruz. Ancak tüketiciyle buluştuktan sonra kullanılmış kıyafetlerin geri dönüşümü konusunda almamız gereken çok mesafe var.” dedi.

Türkiye’nin dünyanın önde gelen elyaf ithalatçıları arasında yer aldığına dikkat çeken Öksüz, “Yılda 1 milyon ton pamuk elyafı ithal ediyoruz. Hazır giyim alanında tüketiciler tarafından atıl hale gelen kıyafetlerin dönüştürülerek ekonomiye kazandırılması bizim ham madde ithalatımızı da ciddi oranlarda azaltacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği (TTTSD) Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Canpolat da “Buradaki atıklar dönüştürülerek ham madde haline getirilebilir. Sonrasında ikinci el ürünlerin ithalatına izin verilmesi gerekiyorsa bununla ilgili çalışmalara da start verilebilir.” diye konuştu.