Tekstil Geri Dönüşümünde Dünyada İlk Olacak

10 Şubat 2022

Gama Recycle, dünyanın en büyük kullanılmış kıyafet geri dönüşüm tesisini kurmaya hazırlanıyor.

Gama Recycle CEO’su Zafer Kaplan, bu yıl sonu 100 milyon dolar yatırım değeri ile devreye girecek yeni geri dönüşüm tesislerinin ardından önümüzdeki yıl da dünyanın en büyük kullanılmış kıyafet geri dönüşüm tesisini kuracaklarını söyledi.

Zafer Kaplan, Gaziantep’te ve Düzce’de 5 üretim tesisinde yıllık 54 bin ton rejenere pamuk ipliği, 72 bin ton recycle polyester elyaf ve 36 bin ton da rpet chips ürettiklerini söyledi. Hâlihazırda devam eden ve pet şişelerden geri dönüştürecekleri günlük 100 ton recycle polyester elyaf ve 100 ton recycle cips tesislerinin devreye girdiğini anlatan Kaplan, ayrıca dünya genelinde sadece yüzde 1’i dönüştürülen kıyafetlerin geri dönüşümü ile ilgili çok önemli bir yatırım yapmayı hedefledikleri bilgisini verdi. Kaplan, “Bu kapsamda hedeflediğimiz yatırım dünyanın en büyük kullanılmış kıyafet geri dönüşüm tesisi olacak. Bu yatırım gerek teknoloji gerekse kapasite anlamında dünyada ilk olacak.” dedi.

Kaplan’ın verdiği bilgilere göre Gama Recycle, yılda 2 milyar 555 milyon adet pet şişeyi ve 181 milyon 500 bin adet kıyafeti dönüştürüyor. Bu atıkları dönüştürerek yıllık yaklaşık 180 milyon dolarlık pamuk ve elyaf ithalının önüne geçtiklerini anlatan Kaplan, 70 milyon dolar da ihracat yaptıklarını, 210 milyon ton karbon salımını önlediklerine dikkati çekti. ■