Tekstil Geri Dönüşümünü Geliştirme Teklifi

6 Nisan 2021

Küresel Moda Gündemi Girişimi Dönüşümsel Moda Ortaklığı, Bangladeş’te ülkenin dev hazır giyim sektöründe geri dönüşümü geliştirerek atıkları azaltmak için bir teklif vererek yeni bir 12 aylık proje başlatıyor.

Çok paydaşlı girişim aynı zamanda Danimarka şirketi Bestseller’in yanı sıra tekstil ve konfeksiyon üreticileri ile Bangladeş Konfeksiyon Üreticileri ve İhracatçıları Birliği (BGMEA) sanayi kuruluşu da dahil olmak üzere büyük moda markaları ve perakendecilerini kapsıyor.

Ortaklığın amacı, Covid-19 salgınına bağlı olarak satılmayan malların yığılmasına çözüm aramak yanında kıyafet üretimi sonrası oluşan atıkları toplamak ve onların tekrar yeni moda ürünlerinin üretiminde kullanılmasını teşvik etmek olarak belirtiliyor.

DÖNÜŞÜMDE HEDEF TUTTU

Küresel Moda Programı (GFA) ta- rafından hazırlanan yeni bir rapor, markaların ve perakendecilerin geri dönüşüm hedeflerindeki başarısını ortaya koydu. 2017 yılında dönüşümsel tedarik zinciri hedefleri belirlemek üzere uygulamaya konulan “2020 Dönüşümsel Moda Sistemi Taahhüdü” ko- nusunda ilerleme kaydedildi.

H&M, Kering, Inditex, Tommy Hilfiger ve Target gibi imzacıların kolektif başarısını yansıtan GFA raporu, belirtilen 217 bireysel hedefin yüzde 64’ünün karşılandığını ortaya koyarken diğer hedeflerin, her bir projenin farklı karmaşıklık seviyesinde olması ve COVID-19’un etkisi nedeniyle daha uzun sürede karşılanabileceğini ifade etmekte.