Tüm Metallerde İyimser Hava Hakim

24 Nisan 2021

Ülke ekonomileri toparlanırken, artan taleple ateşlenen dünya metal piyasaları pandemiye rağmen son derece yüksek seviyelerde kaldı.

Pandemi boyunca bazı hurda toptancıları zorlu bir mücadele verdi ve istedikleri seviyede ticaret yapamadı.

Fakat genel olarak metal endüstrisi temsilcileri, pandemiye rağmen iyi zamanlarında olduğunu bildiriyor. Gerçekten de ABD İş Gücü İstatistikleri Bürosuna göre, bütün hurda emtia fiyat indeksleri aralık 2020’de bir önceki yılın aynı dönemine göre arttı. Demir ve çelik hurdası %31,3 artışla başı çekerken, alüminyum hurdası %7,9, bakır temelli hurda %19,7 artış gösterdi. Hem bakır, hem de alüminyum önceki aya göre yaklaşık %10 daha yüksekti.

Devam eden kısıtlamalara rağmen, küresel ekonominin pek çok sektöründe üretimin iyi gittiği söyleniyor. Bu kapsamda inşaat endüstrisi iyi siparişler aldığını bildiriyor. Çin’in tutukluk yaşayan ekonomisini canlandırmanın bir yolu olarak altyapıyı yükseltmeye yönelik yeni vurgusunun da hurda talebinde belirgin bir etkisi oldu.

Tüccarlar fiyatlar arttıkça, özellikle bakır için olmak üzere, sunulan hurda miktarının da arttığını belirtti. Diğer bazı tüccarlar, geçen yılki nakit akışı problemlerinin bazı tedarikçileri klasik fiyat belirleme kaygılarından daha çok ödeme çabukluğuna odaklanmaya ittiğini ifade etti. Bu ‘yeni normal’in bir parçası.

ABK, ÇİN’İ YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Çin’in geri dönüştürülebilir materyale yönelik ithalat yasağı ve kısıtlamaları, ABD Hükümetinin ticaret politikaları geliştirmek ve başkana önermekten sorumlu ajansı tarafından yine bir temel endişe konusu olarak tanımlandı. Ocak ayı başlarında ABD Ticaret Temsilcisi, (USTR) Çin’in küresel ekonomide Dünya Ticaret Örgütü (WTO) taahhütlerini nasıl uyguladığına yönelik yıllık değerlendirmesini yayımladı. Bahse konu rapor, ‘Çin’in piyasa dışı politikaları ve uygulamalarının çok taraflı ticaret sistemi için tehdit teşkil ettiğini gösteren çok ciddi şüpheli hareketlerde devamlılık olduğu’nu belirtiyor. Çin’in WTO üyeliği kurallarına uyma konusunda sicili bozuk. Rapor Çin’in ‘haksız ve bozucu politika ve uygulamaları’ ile alakalı maliyetlerin çok fazla olduğunu da ifade ediyor.

USTR ‘Geri Dönüştürülebilir Materyalde İthalat Yasağı’ başlıklı bir bölümde, 2017 yılından beri Çin’in çoğu hurda ve toplanmış materyalin ithalatını sınırlandırdığını veya yasakladığını söylüyor. İthalat ruhsatı verme ve muayene kurallarının uluslararası standartlara aykırı gözüktüğünü de belirterek ekliyor: “Çin’in benzer kısıtlamaları yurt içi kaynaklı hurda ve toplanmış materyale uygulamadığı görülüyor.”

Haziran 2020’de, Çin Ekoloji ve Çevre Bakanlığı tarafından 2021’in başlangıcından itibaren uygulanmak üzere bakır, alüminyum ve pirinç gibi saflık standartlarını karşılayan ‘geri dönüştürülmüş ham madde’ içeren bazı işlenmiş hurda, plastik pelet ve kağıt posası ithalatına izin verilirken neredeyse tüm işlenmemiş hurdanın ithalatını etkin olarak durdurularak kurallar daha da sıkılaştırıldı. USTR sonuç olarak bu şartların Çin’e bütün hurda materyallerin ihracını durdurduğunu belirterek şöyle diyor: “Denizcilik sektörü Çin’e ihraç için herhangi bir hurda materyali kabul etmekte isteksiz. Görünüşte Çin kanunlarına uyacak olsalar bile, Çin’deki gümrük yetkilileri onları kabul etmeyebilir.” USTR 2002’den beri Çin’in WTO kurallarına uyma durumunu gösteren bir yıllık rapor yayımlamakta ve 2017’den beri her yıl Çin’in hurda yasağına atıfta bulunuyor.

AURUBIS KAR BEKLİYOR

Aurubis 2020-21 mali yılı için görünümünü yeni bir iyimserlikle güncelledi ve şu anda cari mali yıl için vergi öncesi işletme kazançlarının 270 milyon ile 330 milyon euro arasında olmasını beklediğini belirtti. Mali yılın başında, bu rakamın 210 ile 270 milyon euro arasında olacağı düşünülüyordu. Aurubis’in CEO’su Roland Harings, zamanında endüstri uzmanları tarafından yapılan öngörülerin tutarsız olduğunu ve bunun sonucunda, grubun mutedil şekilde planlama yaptığını söyledi ve şöyle devam etti: “Şimdi hem geri dönüştürülen materyaller için saflaştırma ücretlerinin hem de metal fiyatlarının mevcut yüksek seviyede kalacağı aşikar. Bu durum bütün müşteri segmentlerinde bütün ürünler için güçlü talebe neden olmasının yanında, bize de mali yıl boyunca kar ettirecektir.”

ALÜMİNYUM AŞIRI DEĞERLİ

Alüminyuma gelince, piyasadaki fiyatlar daha yüksek taleple kısmen açıklanabilir.

Gerçekten, tüccarlara göre, alüminyum halihazırda aşırı değerli. Bunun yanında, tüketici endüstrisi için sipariş durumu iyi. Diğer taraftan önemli otomotiv ve havacılık sektörleri hala çok zayıf.

IKB Deutsche Industriebank, alüminyum tüketiminin 2021’de daha keskin bir şekilde artacağını umuyor. IKB’nin en son ham madde fiyat raporunda yazdığına göre, daha yüksek talep yüksek oranda geri dönüştürülmüş alüminyum ile karşılanacak gibi gözüküyor.

2020’nin ilk 11 ayı boyunca ABD ihraç- ları, Çin’e (-%52), Meksika’ya (-%21), Hong Kong’a (-%35), Kanada’ya (-%23) ve Tayvan’a (-%31) daha az nakliyat yapılmasıyla, ocak-kasım 2019 dönemi ile kıyaslandığında %2 kadar düştü. En yüksek artış %50’ye yaklaşan oranla Malezya’ya yönelik nakliyatta yaşandı. Bunun yanında Hindistan’a olan artış da iki basamaklı rakamlardaydı. Veriler ABD Nüfus Sayım Bürosu ve Uluslararası Ticaret Komisyonu kaynaklı. Londra Metal Borsası’ndaki (LME) üç aylık alüminyum fiyatları ocak ayı ortasında 2010 dolar civarında, alüminyum alaşımı ise 2000 dolar idi. Bir yıl önce, alaşım 1800 doların altındaydı. Saf alüminyum için fiyatlar halihazırda 1830 dolar civarında. Alüminyum tel hurdası son fiyatı 1500 dolar ile 1640 dolar arasında, alüminyum talaşı ise 700 dolar ile 830 dolar arasında.

ABD: ÇİN’DEN İTHALATLARA ARKA KAPI YOK

ABD Ticaret Bakanlığı yılbaşından önce açıklanan Alüminyum İthalat İzleme ve Analiz (AIM) sistemi kapsamında, artık belirli alüminyum ürünleri için bir ithalat lisansı istiyor. 25 Ocak’tan itibaren, ithalatçılar, gümrük komisyoncuları ve onların acenteleri belirtilen ürünler için bir ithalat lisansı almak zorunda ve gerekli bilgilereyse yeni bir AIM web sitesinden ulaşılabiliyor. Bir lisans için kayıt yaptırmak ücretli değil ve Bakanlık kayıt sonrası otomatik olarak bir lisans veriyor. Her ne kadar kural alüminyum hurdası ithalatları için uygulanmasa da Hurda Geri Dönüşüm Endüstrileri Kurumunun (ISRI) Fikir Savunma Başkan Yardımcısı Adina Renee Adler, hurdadan yapılmış ikincil alüminyum ürünlere uygulanabileceğini ve böylece bazı geri dönüştürülmüş alüminyum işleyicilerini ve tüketicilerini etkileyeceğini söylüyor.

Adler, “Herkes tarafından bilinen sır, bunun Çin’in Kanada ve Meksika’yı ABD’ye alüminyum ve alüminyum ürünleri sokmak ve böylece [bölüm] 232 gümrük vergisi ve anti damping sorumluluklarından kaçınmak için kullanmamasını sağlamakla ilgili olduğudur.” diyor. Yeni sistem, ABD’nin Kanada ve Meksika’dan alüminyum ürünleri ithalinde 232 gümrük vergilerini kaldırmak için bir şart olarak 2019’da Kanada ve Meksika ile yaptığı bir anlaşma ile uygulanmaya başladı. Adler, Kanada ve Meksika’nın da benzer izleme sistemlerini uygulamasının beklendiğini söylüyor.

BAKIR FİYATLARI TÜCCARLARI SEVİNDİRİYOR

Kırmızı metal, halihazırda LME’deki fiyatlarının yaklaşık 10 yıl önceki gibi yüksek olmasıyla tüccarları sevindiriyor. Ocak ayı ortasında, bir yıl önceki 6230 dolarlık değeri de aşarak 8000 dolar düzeyi civarındaydı. Özellikle bakır hurdası piyasada yeterince tedarik edilebilir durumda ve perakendeciler yüksek fiyat seviyelerini stoklarını azaltmak için kullanıyor. Bu nedenle bazı piyasa katılanları satışların halihazırda zor olduğundan şikayet ediyor. Resmi ABD verileri 2020’nin ilk 11 ayında, Malezya’ya (-%23), Hong Kong’a (-%69), Hindistan’a (-%24), Japonya’ya (-%30), Kanada’ya (-%11) ve Belçika’ya (-%15) azalan ticaret akışları ile bakır hurdası ihraçlarının %12 azalarak 710.000 tona düştüğünü gösteriyor. Bununla birlikte, Çin’e ihraçlar yaklaşık beşte bir oranında, Vietnam’a giden ise üç katından fazla arttı.

Konteyner kapasitesinde yetersizlik olmakla birlikte, Avrupa’dan Asya’ya ihraçların iyi durumda olduğu söyleniyor.

Fırınları için yeterli malzeme buldukları sürece, mevcut durum izabe tesisleri için rahatlık verici. Hurda pazarında, parlak tel hurdası 7430 dolar ile 7650 dolar arasında satılıyor, 1a bakır taneleri 7640 dolar ila 7810 dolar arasında fiyat buluyor ve alaşım olmayan 1 numara parlak tel hurdası ise 5800 dolar ila 5980 dolar arasında değerlerle el değiştiriyor.

NİKEL VE KURŞUNA TALEP ÇOK

Kurşun da geçen aylarda daha iyiye gitti. LME’de fiyatlar 2033 dolar civarında bulunuyordu. Yüksek fiyata rağmen, perakendeciler yıl geçişinde güçlü talep bildiriyordu. Elektromobilitenin teşvik edilmesi için gösterilen bütün gayretlere rağmen geleneksel kurşun piller için talep hala çok yüksek. Kış tüketimi artırarak genellikle geleneksel pillere bir darbe vurur. Yeni yumuşak kurşun maliyeti 2210 dolar ile 2260 dolar arasında, yumuşak kurşun hurdası 1790 dolar ile 1850 dolar arasında.

Nikel de halihazırda yüksek değerde. LME’de 17.731 dolardan alıcı buldu. Alaşımlı hurda için de daha önceki haftalara göre yüksek fiyatlara ulaşıldı. Halihazırda Avrupa’daki paslanmaz çelik tesisle- rinden özellikle yüksek bir talep var. V2A hurda fiyatı 1360 dolar ile 1530 dolar arasında, V4A hurda fiyatı ise 1860 dolar ile 2070 dolar arasında.

ÇİNKO FİYATLARI YUKARI DOĞRU SEYREDİYOR

Çinko da demir dışı metaller için mevcut kurala istisna oluşturmuyor. Aşırı olmayan talebe rağmen fiyatlar LME’deki genel yukarı doğru gidişatı takip etmekte. Üç ay vadeli çinko Londra’da son olarak 2774 dolardan fiyatlandı. Çinko işleme endüstrisi yüksek stoklar biriktirmekten kaçınıyor ve yakın dönem ihtiyaçları için ihtiyatlı şekilde sipariş veriyor. Talep de buna bağlı olarak sessiz. Özel yüksek-kalite çinko LME dışında 2920 dolar civarında değer aldı, eski çinko hurdası ise 1935 dolar ile 2010 dolar arasında fiyatlandı.