Üzerimize Düşeni Yapıyor Muyuz?

23 Nisan 2021

Ev içi atıklarımızın geri dönüşümü iklim krizi açısından kritik öneme sahip. Geri dönüşüm uzmanları, yeşil ekonomi politikasına dikkat çekiyor ve halka daha fazlasını yapma çağırsında bulunuyor: ”Atıkları birbirinin içine koymak büyük bir yanlış; temizlenmeleri, ezilmeleri ve ayrılmaları gerek”

İngiliz plastik geri dönüşüm şirketi Re- coup’un yöneticisi Anne Hitch, ”temiz, kuru ve gevşek” sloganı ile hareket etmemiz gerektiğini belirtti. Ona göre kaldırımlardaki kuru geri dönüşüm kutuları çevre kirliliğini en aza düşürmek ve atıkların yayılmasını önlemek adına çok önemli.

Hitch, ”Atıkları birbirinin içine koymak büyük bir yanlış; temizlenmeleri, ezilmeleri ve ayrılmaları gerek” ifadeleriyle şişeleri kutuların içine koymamamız gerektiğine dikkat çekti. Aynı zamanda boş ve temiz oldukları sürece her türlü plastik şişenin kapağını üzerinde bırakmamız gerektiğini söyledi. Bu, kapakların geri dönüşüm merkezlerindeki makinelerde araya kaçması ve takılmasını önlüyor. Hitch, geri dönüştürülebilir etiketlerine dikkat etmemiz gerektiğini belirttiği gibi, Britanya gibi çoğu ülkede etiket olmasa dahi bu atıkların merkezlerde kabul edilebileceğini söyledi. Recoup yöneticisi, lokal geri dönüşüm sistemimizi teyit etmemiz gerektiğini vurguladı.

Hitch’e göre plastik market poşetleri geri dönüşüm kutularına atılmamalı; birçok markette bulunan geri dönüşüm depoları tercih edilmeli. Aynı zamanda geri dönüşüm kutularına dolu boya kutuları, aerosol kutuları veya zehirli sıvılar içeren şişeler atmamamız gerektiği, Covid-19 döneminde korunmak için kullandığımız dezenfektanların da buna dahil olduğu konusunda bir uyarıda da bulundu, Hitch. Uzmana göre yemek artığı, gübrelenebilir eşyalar, ilaç paketleri, kablo askıları, diş macunu tüpleri, pizza kutuları gibi ürünleri de geri dönüşüm kutularından uzak tutulmalı.