Yalova 6 Ayda Hazır Olacak

31 Ocak 2021

Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, 6 ay içerisinde Sıfır Atık Projesi’nin alt yapısını tamamlayacaklarını söylüyor. Tutuk, sıfır atık çalışmalarının Türkiye’de başarılı olabilmesi için belediyelerin halkla sağlıklı bir şekilde çalışarak süreci yönetmesi gerektiğini söylüyor ve ekliyor: “Bu daha önce başarılamadı ama biz başaracağız”

Mustafa Tutuk – Yalova Belediye Başkanı

Yalova’da yakın zamanda Vefa Sal- man’ın görevden alınması ile birlikte bir değişim oldu ve şehrin belediye başkanlığını 6 aydır Mustafa Tutuk yapıyor. Yeni başkan sıfır atık konusunda iddalı bir yaklaşım içerisinde. 435 milyon liralık bir alt yapı yatırımı yaptıklarını söyleyen Yalova Belediye Başkanı, “Daha önce başarılamadı, ama biz başaracağız ve atıkları geri dönüştüreceğiz” diyor.

Geri Dönüşüm Ekonomisi‘ne konuşan Başkan Tutuk’un sözleri şöyle: “Yalova’da sıfır atık üzerine hiçbir çalışma yoktu. Biz 4 aydan beri belediyeyi yönetiyoruz ve sıfır atık ile ilgili ilk çalışmalara da başladık. Yaklaşık 435 milyonluk bir sıfır atık geri dönüşüm projesi yapıyoruz. Şu an inşasına başladık. Yalova’nın her tarafına konteynerler koyacağız. Bu konteynerler şehrin farklı noktalarına konulmaya başlandı. Hatta pandemi sürecinde maske ve eldivenlerin ayrıştırılması için tıbbi atık kutuları da koyduk. Atıkları yerinde ayrıştıracağız ve tesisimizde işleyerek ekonomiye kazandıracağız. İnşallah 6 ay içerisinde sıfır atık projemizin alt yapısı bitmiş olacak. Sıfır atık çalışmalarının Türkiye’de başarılı olabilmesi için belediyelerin halkla sağlıklı bir şekilde çalışarak süreci yönetmesi lazım. Bu daha önce başarılamadı ama biz başaracağız.