Yeni Tesis, Plastik Atıklardan Birinci Sınıf Polimer Üretecek

23 Nisan 2021

TOMRA ve Borealis, ileri teknolojiyle donatılmış tüketici kaynaklı plastik atık ayıklama ve gelişmiş mekanik geri dönüşüm tesisini açtı.

Almanya’nın Lahnstein şehrindeki gelişmiş mekanik geri dönüşüm tesisinde tüketici kaynaklı plastik atıklar ayıklanacak ve pazara hazır, tam olarak formüle edilmiş polimer granül üretilecek. Tesis, mevcut pek çok geri dönüşüm tesisin aksine, otomotiv ve tüketim ürünleri gibi çeşitli sektörlerdeki zorlu plastik uygulamalarında kullanılması gerekli gelişmiş çözümleri üretecek.

TOMRA Başkan Yardımcısı ve Döngü- sel Ekonomi Başkanı Volker Rehrmann, “Bu tesis, pazarda gerçekten önemli bir etki yaratmak üzere değer zincirindeki kilit oyuncular bir araya geldiğinde nelerin yapılabileceğini gösteren sürecin yalnızca başlangıcı.” dedi. Rehrmann, “Geri dönüştürülebilir polimer atıklar söz konusu olduğunda, en gelişmiş mekanik geri dönüşüm tesislerinden birini hizmete sunmaktan gurur duyuyoruz. Bu tesis, döngüsel ekonomiye dönüşümü hızlandıracağımız önümüzdeki yıllarda önemli bir unsur haline gelecek. Bu öncü projenin parçası olmak bizler için oldukça heyecan verici.” şeklinde konuştu.

Borealis Poliolefin, İnovasyon ve Teknoloji, Döngüsel Ekonomi Çözümleri Başkan Yardımcısı Lucrèce Foufopoulos ise “Marka sahipleri ve dönüştürücüleri için son derece zorlu uygulamalara uygun birinci sınıf geri dönüştürülmüş malzeme sunmak, Borealis’in daha döngüsel bir plastik ekonomisi geliştirme alanına en yeni katkısıdır.” dedi.

İLK MÜŞTERİLER P&G VE HENKEL

Procter & Gamble (P&G) Ar-Ge Amba- laj Sürdürülebilirliği Teknik Direktörü Gian De Belder konu ile ilgili açıklamasında, “TOMRA ve Borealis’in benimse- diği yenilikçi yaklaşım, markalarımız için mevcut PCR maddelerinin hem niteliğinde hem de niceliğinde bir sıçrama ger- çekleştirme potansiyeline işaret ediyor ve geri dönüştürülmemiş plastik kullanımımızı 2030 yılında %50 oranında ya da yıllık 300 kiloton ölçeğinde azaltma hedefimize ulaşmamıza katkıda bulunuyor. Malzeme üzerinde gerçekleştirilen ilk testler, büyük umut vaat ediyor” dedi.

Henkel Uluslararası Ambalaj Teknolojisi Ev Bakım Direktörü Thorsten Leopold ise şu yorumda bulundu: “Döngüsel ambalajla ilgili önemli zorluklardan biri, bizim markalarımızda ambalaj olarak kullanılabilecek yüksek kalitede geri dönüştürülmüş plastik bulunamaması. Dolayısıyla bu projenin, mekanik geri dönüşümü yeni bir seviyeye çıkarma tutkusuyla, başarısını kanıtlamış üç uzmanı değer zincirinde bir araya getirmesi bizi çok heyecanlandırıyor.