Yeni Trend: “SIFIR ATIK MARKETLERİ”

26 Nisan 2019

Daha temiz bir dünya için tüketim alışkanlıklarını da değiştirmemiz gerekiyor. Şimdi yeni bir trend ile karşı karşıyayız: Sıfır atık marketleri…

Sıfır atık market temel prensipte, bildiğimiz market anlayışının herhangi bir atık oluşumuna neden olmayan versiyonu. Öyle ki, bu marketlerde ambalajlı ya da paketli hiçbir ürün satılmıyor. Herhangi bir kapta ya da şişede sunulan ürünlerin tamamı ise depozitolu, böylece yeniden kullanım teşvik ediliyor.

Sıfır atık marketlerin çoğunda ürünler yerel üreticilerden temin ediliyor ve özellikle sürdürülebilir yollarla üretilmiş ürünlere yer veriliyor. Yerel tedarikçilerden ürün alındığı için ürünlerin uzun mesafelerce taşınmasına gerek kalmıyor ve bu da bu marketlerin karbon ayak izinin oldukça düşük olmasını sağlıyor. Tüketiciler bu marketlere gelirken kendi cam kavanozlarını ya da kaplarını getirip istedikleri üründen gramla ya da litreyle satın alıyorlar. Kendi kaplarını yanında taşımak istemeyenler için ise marketlerde yeniden kullanılabilen alışveriş çantaları ve depozitolu kavanozlar bulunduruluyor.

Özellikle Avrupa’da hızla yaygınlaşan bu marketlerin örneklerini Almanya, Danimarka, İsveç, İrlanda, İspanya, İtalya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde görmek mümkün. Sıfır atık market konsepti “satın al, ürünü kullan, ambalajı çöpe at” döngüsüne bir alternatif üreterek, ambalaj kullanımını sıfıra indiren bir tüketim anlayışı yaratıyor.

kaynak: yesilist.com