Yeşil İklim Fonu Genişliyor

23 Kasım 2020

Birleşmiş Milletler bünyesinde kurulan Yeşil İklim Fonu, ülkelerin hem korona virüsü hem de iklim kriziyle mücadeleleri için kullanıma sunulan bütçeden 879 milyon dolarlık kısım, 15 yeni projenin hayata geçirilmesine ayrıldı.

Gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadelesine yardımcı
olmak için Birleşmiş Milletler iklim görüşmeleri kapsamında kurulan ve 2015 yılında para dağıtımına başlayan Yeşil İklim Fonu (GCF), ülkelerin aynı zamanda korona virüsü salgınının üstesinden gelebilmeleri için yeni bir adım attı.

15 YENİ PROJE HAYATA GEÇIRİLECEK

Dört günlük video konferans yoluyla gerçekleşitireln toplantı sonucunda,
ülkelerin hem korona virüsü hem de iklim kriziyle mücadeleleri için kullanıma sunulan bütçeden 879 milyon dolarlık kısım, 15 yeni projenin hayata geçirilmesine ayrıldı.

Ayrıca toplamda 6,2 milyon dolarlık destek alması öngörülen 100’den fazla ülke listesine Afganistan ve Sudan’ın eklenmesine karar verildi.

İcra Direktörü Yannick Glemarec, fonun Covid-19 sürecinde iklim hedefini sürdürmek için önemli bir role sahip olduğunu söyledi. Glemarec, Yeşil İklim Fonu’nun gelişmekte olan ülkelerin ihtiyaçlarına yanıt verme hızını ve verimliliğini artırmayı hedefleyeceğini dile getirdi.

Yönetim Kurulu Eş Başkanı Nauman Bashir Bhatti ise iklim finansmanının pandemiden kurtulmak için çok önemli olacağını ve “bu zor zamanlarda bile” desteği artırmak için fonun kapsamının genişlemesi gerektiğini söyledi.


Yeşil İklim Fonu, ada ülkeleri Antigua ve Barbuda’daki binaların kasırgalara karşı güçlendirilmesi ve Fiji’de yer alan Ovalau adasındaki tarım arazisine güneş enerji sistemi kurulması için önerilen üç projeye onay verdi. Ayrıca Redd+ programı çerçevesinde Kolombiya ve Endonezya’daki ormansızlaşmanın azaltılmasının ödüllendirilmesine yeşil ışık yaktı.