YEŞİLLER’DEN ELEKTRONİK CİHAZA DEPOZİTO BEDELİ TEKLİFİ

20 Mayıs 2020

Alman Yeşiller Partisi, elektronik atıkların gelişmemiş ülkelere ve depolama sahalarına gitmesini önlemek için, elektronik cihazlara depozito bedeli alınmasını önerdi.

Almanlar, kullanılmamış elektronik cihazların düzenli depolama alanlarına ya da gelişmemiş ülkelere gönderilmesini engellemek için yeni teklifler kapsamında her akıllı telefon veya tablete 25 € depozito ödemek zorunda kalabilir.

Ortalama bir Avrupalı yılda yaklaşık 20 kg elektrik atığı üretiyor ancak bunun yarısından azı geri dönüşüm için toplanabiliyor.

Alman Yeşiller Partisi, her yeni elektronik cihaz satışında depozito bedeli istenmesini önerdi. Bu uygulamanın, kullanıcıları geri dönüşüme teşvik edeceği düşünülüyor.

Fikir, Bundestag’da tartışılacak olan elektrikli atıkları kesmek için önerilen 20 tekliften biri. Başka bir öneri, Apple ve Samsung gibi üreticileri, cihazlarını bağımsız mağazalarda kolayca ve
etkin bir şekilde sabitlenebilecek şekilde tasarlamaya zorlayacak bir “onarım hakkı”.

Almanya’da her yıl, satılan her 100 yeni cihazın sadece 45 kadarı parçalanıyor. Elektronik cihaz depozitosu, Almanların satın aldıkları dükkâna geri götürerek kullandıkları her kutu veya şişeye 25 sente kadar yeniden bağlanabileceği bir plan olan Flaschenpfand’a dayanıyor.