Zeytin Çekirdekleri Çevreci Yakıt Oluyor

3 Şubat 2023

Hatay’da, zeytinyağı fabrikalarından çıkan zeytin çekirdekleri kalorifer yakıtına dönüştürülüyor.

Hatay’da 275 bin 578 hektar tarım arazisinin yüzde 18’inde zeytin üretimi gerçekleştiriliyor. Hasat edilerek bir kısmı sofralık bir kısmı da zeytinyağı olarak değerlendirilen zeytinlerin çekirdekleri de ekonomiye kazandırılıyor

Zeytinin atık olarak çıkan çekirdekleri aynı fabrikalarda özel makinelerde çeşitli işlemlerden geçirilip granül haline getirilerek yakıt olarak kullanılmak üzere 25 ve 50 kilogramlık çuvallara dolduruluyor. 1 ton çekirdekten yaklaşık 500 kilogram yakıt elde ediliyor. Yüksek ısı ve yaklaşık 1 ton yakıtta bıraktığı 3 kilogram külü ile çevreci özelliğinden dolayı ilgi gören yakıt, düşük maliyeti nedeniyle de tercih ediliyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu “Elde edilen yakıt kalorifer kazanlarında ve buna benzer yerlerde kullanılıyor. Sıfır atık ve çevre dostu olarak ön plana çıkan bu yakıtın çevreye herhangi bir zararı bulunmuyor. Üreticilerimiz de böylelikle zeytin çekirdeklerini ekonomiye kazandırmış oluyor. Isı değeri oldukça yüksek olan bu yakıtımız ekonomiye de katkı sağlıyor.” açıklamasını yaptı.