ZORUNLU DEPOZİTO SİSTEMİ: HEDEF YILDA 50 MİLYAR İÇECEK AMBALAJI

31 Ekim 2019

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, 2000’li yılların başında %1 olan geri dönüşüm oranının %13’e ulaştığını kaydetti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) NOVA Teknoloji Transfer Ofisi iş birliğiyle düzenlenen “Türkiye Depozito İade Sistemi Projesi (TÜDİS) Açılış Toplantısı”nda konuşan Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Sıfır Atık Projesi kapsamında Türkiye genelinde plastik poşet kullanımının azaldığını belirtti. Manav reyonlarında artan plastik poşet kullanımının da önüne geçmek amacıyla kese kâğıdı uygulamasına geçilmesinin hedeflendiğini bildiren Birpınar, 20 yıl içerisinde oluşan atık miktarının 32 milyon tona çıktığını, 2000’li yılların başında %1 olan geri dönüşüm oranının ise %13’e ulaştığını kaydetti.

TÜDİS projesinin, depozito iade sistemi kapsamında dünyada ve Türkiye’de yürütülen çalışmaların incelenmesi için başlatıldığını anlatan Prof. Dr. Birpınar, “Sonuçları iyi olacak. Belki pilot bölge ve şehir uygulamasıyla bunu yapacağız çünkü biz bunu başarabiliriz. Türkiye’de eğer pet şişeye 10 kuruş depozito koyarsanız, vatandaş onu öder, sonra da alır makineye atar ve parasını geri alır. Onu mobiliteye döndürmek lazım. Onun karşılığında ulaşım imkânı verilebilir,” şeklinde konuştu.

Depozito uygulamasının doğru işletilmesi durumunda hem ülke ekonomisine hem de vatandaşa fayda sağlanacağını belirten Birpınar, “Çevre Kanunu değişikliği üç şey getirdi. Geri kazanım katılım payını getirdi. O kanun geldi, yönetmeliği de önümüzdeki günlerde çıkar. 2020 itibarıyla onu uygulayacağız. Plastik poşetlerin ücretlendirilmesi, usul ve esaslarıyla yürürlükte. Zorunlu depozito uygulaması da 2021’de bu projeden sonra başlayacak,” dedi.

Birpınar, projenin başarılı olması durumunda hem ekonomik hem de ekolojik faydalarının olacağını şu sözlerle ifade etti: “Bu sayede birçok çevre problemini çözmüş olacağız. Bizim hedefimiz atık miktarını mümkün olduğu kadar azaltmak ve geri dönüşüm oranlarını yüzde 10 ila yüzde 50 arasına çıkarmak, 2023 hedefimiz bu. Hedefimiz yıllık ortalama 40-50 milyar içecek ambalajını, piyasaya sürülen ambalajın yüzde 50’sini geri toplayabilmek. Şu anda her 10 cam şişeden biri, her 10 pet şişeden 3’ü ve 10 alüminyum içecek kutusundan ancak 5’i geri dönüşebiliyor. Gerisi de maalesef gelişi güzel doğaya atılıyor.”