67 Ülkeye İhracat Yapıyor

7 Nisan 2021

Nazilli’de faaliyet gösteren kağıt fabrikasında günde 150 ton hurda kağıt geri dönüşüme kazandırılıyor.

2019 yılında birçok ünlü firmayı geride bırakıp vergi rekortmeni olan Polat Güven, ürettiği kartonlardan elde ettiği ürünleri 67 ülkeye ihraç ediyor. Güven, bu sayede yılda 500 bin ağacı kesilmekten kurtarıyor. Nazilli Organize Sanayi Bölgesi’nde Retek Selüloz Geri Kazanım Endüstrisi adıyla faaliyet gösteren Polat Güven’in şirketinde gelişmiş üretim teknolojisi ve otomasyon sistemiyle günde 150 ton hurda kağıt, işlenerek geri dönüştürülüyor.

Fabrika, hurda kağıtların işlenmesiyle elde edilen mukavvalar için AB standartlarına göre ‘Gıdaya Uygunluk’ belgesi almayı başardı. Üretilen malzemeler talepler doğrultusunda yaldızlı yaş pasta ve somon balıkları altlığı olarak üretilip Irak, Suriye, Katar, Kenya, Dubai, İngiltere, İtalya, Fransa ve Almanya başta olmak üzere 67 ülkeye ihraç yapıyor.

Firmasının kurulduğu tarihten bugüne kadar kendi öz kaynaklarıyla büyüdüğünü anlatan Güven, bir Alman firmasından yeni makineler satın aldığını belirterek, 10 milyon euroluk bir yatırım yapmayı amaçladığını söyledi.