Atık Rüzgar Türbini Kanatlarından Ne Yapılabilir?

6 Eylül 2023

Hollandalı şirket eskiyen rüzgâr türbini kanatlarını çocuk parklarına dönüştürüyor.

Hollanda İstatistik Kurumu’na göre ülkede 2606 adet rüzgâr türbini bulunuyor. Bu türbinler toplam enerji ihtiyacının sadece yüzde 2,5’ini karşılıyor. Avrupa rüzgâr enerjisi endüstri derneği WindEurope, 2021 tarihli bir raporda, Avrupa iklim hedeflerine ulaşmak için gereken rüzgâr türbinlerinin yarısının bile kurulmadığını belirtmişti. Kanatlar neredeyse geri dönüştürülemiyor.

WindEurope’a göre, Avrupa’daki kanat yığını 2025’te yılda otuz bin tonun üzerine çıkacak ve beş yıl sonra bu miktar neredeyse iki katına ulaşacak. Avrupa ülkeleri bir yandan rüzgâr enerjisi üretmek için yeni türbinler kurarken bir yandan da eskiyen türbinler ve rüzgâr kanatlarının ne olacağı üzerine düşünüyor.

Hollandalı bir şirket, tam da buna odaklanarak türbinlerden çıkan metrelerce uzunluktaki her biri 7 tonluk kanatları farklı şekilde değerlendirmenin yolunu buldu. Blade-Made isimli şirket bu kanatları kim zaman çocuk parklarında kimi zamanda şehrin başka bir yerinde halkın kullanımına uygun hale getirmeye başladı.

 Blade–Made, atılan rüzgâr türbini kanatlarını oyun alanlarına ve sokak mobilyalarına dönüştürerek atıklara yeni bir hayat veriyor. Superuse mimarlık firmasının ortağı ve Blade–Made’ın kurucu ortağı Jos de Krieger, “Hollanda’da her yıl dört yüzden fazla rüzgâr türbini kanadının serbest bırakıldığı tahmin ediliyor. Dünya çapında binlercesi var.” diyor. Jos de Krieger, “Her yıl yaklaşık 100 ila 150 rüzgâr türbini değiştiriliyor. Biz bunların bir kısmı ile oyun alanları, otobüs durakları, yaya köprüleri ve sokak mobilyaları üretiyoruz.” diyor.

Blade-Made ayrıca kanatları dönüştürerek yol kenarlarında gürültü bariyeri yapmayı da tasarlıyor. Krieger, “Hollanda’da kurduğumuz tüm yeni gürültü bariyerlerinin yüzde onundan daha azını eski kanatlardan yapılmış bariyerlerle değiştirirsek, ülke olarak önümüzdeki yıllarda atılan tüm rüzgâr türbini kanatlarını işleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.