Avrupa Kâğıt Geri Dönüşümünde Hedef: Yüzde 76

19 Ekim 2022

Avrupa kâğıt sanayii, 2030 geri dönüşüm oranı hedefiyle döngüselliği yeni bir düzeye taşımayı hedefliyor. Brüksel’de bir araya gelen Avrupa kâğıt değer zincirinin temsilcileri, 2030 yılına kadar tüketilen tüm kâğıtların %76’sını geri dönüştürme sözü verdi.

Avrupa Kâğıt Endüstrileri Konfederasyonu (CEPI) ve Avrupa Kâğıt Geri Dönüşüm Konseyi (EPRC) üyesi kâğıt sektörü temsilcileri Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplanarak 2030 yılı geri dönüşüm planlarını masaya yatırdı. 2021- 2030 tarihli yeni Avrupa Kâğıt Geri Dönüşüm Deklarasyonu’nda Avrupalı sanayiciler kullanılmış kâğıdın geri dönüşümü konusunda %76’lık yeni orana 2030 yılına kadar ulaşmayı hedefliyor. Bu hedef hem küresel düzeyde hem de malzeme genelinde sınıfının en iyisi bir performansı temsil etmekte. Kâğıt ve karton Avrupa’da en çok geri dönüştürülen malzeme konumunda.

Avrupa Kâğıt Geri Dönüşüm Konseyi (EPRC) Başkanı Annick Carpentier: “Ödüller için yarışan projeler veya kampanyalar, Avrupa’daki kâğıtları geri dönüştürme yöntemimizde oyunun kurallarını değiştiriyor. 2030 yılına kadar %76 kâğıt geri dönüşüm oranı olan iddialı hedefimize ulaşmamıza katkıda bulunacaklar. Bu iddialı bir hedef ve bizi buna yaklaştıran her kâğıt ve karton parçası önemlidir.”

Taahhüt, sürekli bir geri dönüşüm döngüsünün her adımında kâğıt yönetimini optimize etmeye yönelik önlemleri ortaya koymakta. Bu, kâğıt ve karton üretiminden, ürüne ve baskıya dönüştürülmesinden toplanmasına, tasnifine ve geri dönüştürülmesine kadar çeşitli işlemleri içeriyor. Süreçteki her adım, yalnızca bir dereceye kadar yatay entegrasyona sahip ayrı bir sanayi sektörü ve iddialı geri dönüşüm hedefine ulaşmak için işbirliğini zorunlu kılıyor. Bildirgeyi imzalayan endüstriler, AB ve yerel makamlardan gelen çeşitli etkinleştirme koşullarının yerine getirilmesi gerektiğini belirtiyor. Enerji geri kazanımı amacıyla kâğıt atık kullanımını sınırlamak ve malzemenin kalitesini korumak için kâğıdın ayrı olarak toplanmasını istiyorlar. Kâğıdı ayrı toplama daha yüksek geri dönüşüm seviyeleri için bir ön koşuldur ve daha fazla teşvik edilmesi gerekmekte. Bununla birlikte, kâğıt değer zinciri, hangi ek ürünlerin geri dönüştürülebileceği ve ayrı toplama yolunu bulamayan kâğıt atıklarına nasıl erişileceği konusunda da sınırları zorluyor. Avrupa Kâğıt Geri Dönüşüm Ödülü kazanan projeler bu iki zorluğun üstesinden geliyor. Almanya Federal İklim Koruma Bakanlığı tarafından finanse edilen bir araştırma ve geliştirme projesi olan EnEWA, diğer evsel veya ticari atıklarla karıştırıldığında bile kâğıtların ayrıştırılması, temizlenmesi ve geri dönüştürülmesine odaklanıyor