Avrupa’da Karton Pazarında Arz Açığı Var

8 Kasım 2021

Arz-talep açığının bir yıldır kapanmadığı Avrupa koli kartonu pazarında, aynı durumun önümüzdeki yıl da devam edebileceği belirtiliyor.

Avrupa koli kartonu pazarında yaz mevsiminde bir yavaşlama görülmedi. Tatiller nedeniyle normalde talebin ve faaliyetlerin azaldığı yaz mevsimi, bu yıl sıra dışı bir taleple ve fiyat artışlarıyla karşılaştı. Talebin aşırı fazla olması sevkiyatlarda ve siparişlerin karşılanmasında sıkıntıya yol açtı. Alıcılar, yaklaşık bir yıldır her bir parça kağıt için birbirleriyle mücadele verdi. Pek çok alıcı kağıt teslimatlarında gecikmeler olduğu ve bulabildikleri hacimlerin azaldığını söyledi. Bazı dönüştürme tesislerinin vardiyalarını azalttığı ve hatta kağıt yetersizliği nedeniyle faaliyetlerini durdurduğu bildirildi.

Pazar dinamikleri son aylarda fazla değişmedi. Geçen yılın ekim ayından bu yana fiyat artışları yavaşladı ve oluklu kutu üreticileri bir nebze nefes alabildi. İstikrarlı piyasa koşulları dikkate alındığında pek çok kaynak, fiyatların tüm kaliteler için en az bir yıl daha yükselişini sürdürmesini bekliyor.

Avrupa’ya yönelik ABD ihracat fiyatları ise son 11 ay boyunca her ay arka arkaya orta- lama 25-30 €/ton arttı. Yılın ilk yarısında İtalya ve İspanya’ya ABD kraftliner ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre sı- rasıyla %46,5 ve %46,2 düşüş kaydedildi. Bu malzemenin ihracat tonajları İtalya’ya 92.324 ton ve İspanya’ya 39.392 ton oldu.