Dünya Geri Dönüşüm Günü

1 Mayıs 2019

Geri dönüştürülebilir atıklar, dünyada yedinci doğal kaynak olarak kabul ediliyor. Küresel Geri Dönüşüm Vakfı, çöpte yatan bu değerli kaynaklara dikkat çekmek için bu yıl ilk kez “18 Mart Dünya Geri Dönüşüm Günü”nü kutladı.

Dünya Geri Dönüşüm Günü

Geri dönüştürülebilir atıklar; hava, su, kömür, petrol, doğal gaz ve minerallerden sonra yedinci doğal kaynak olarak kabul ediliyor. 18 Mart bu kapsamda Dünya Geri Dönüşüm Günü olarak kutlandı. Gün dolayısıyla düzenlenen etkinliklerde geri dönüştürülebilir atıkların “yedinci doğal kaynak” olarak çevrenin yanı sıra ekonominin de önemli bir parçası olduğuna dikkat çekildi. Türkiye’de de bu günün önemine dikkat çekmek için Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) çalışmalar yürütüyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Filiz Karaosmanoğlu, 18 Mart Dünya Geri Dönüşüm Günü’ne dair açıklamalarda bulundu. “Evde, işte, okulda, yolda, her yerde üretirken, tüketirken atık çıkarıyoruz, gezegenimizi kirletiyoruz ve iklimimizi değiştiriyoruz; bu nedenle atık yönetimi şart” diyen Karaosmanoğlu, çöpte bizleri bekleyen cevheri fark edip, geleceğe geri dönüşümün ekonomik gücüyle ilerlememiz gerektiğine dikkat çekti.

ATIKLARIN KIYMETİNİ BİLELİM

Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, Dünya Geri Dönüşüm Günü fikrinin nasıl ortaya çıktığına ilişkin de şunları söyledi: “Geri dönüşümü desteklemek, gezegenimizi korumak için Küresel Geri Dönüşüm Vakfı tarafından ilk kez Ekim 2018’de böyle bir günün kutlanması önerildi. Bu anlamlı günün, Birleşmiş Milletler Günü olarak tanınması için Uluslararası Geri Dönüşüm Bürosu ile Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü (UNIDO) de büyük bir çaba gösteriyor.” Günlük hayatımızda kullandığımız ya da tükettiğimiz birçok ürün sonrasında atık oluşturduğumuzu vurgulayan Prof. Dr. Karaosmanoğlu kağıt, ahşap, cam, metal, plastik, yağ, lastik, akü, otomobil, elektrikli-elektronik eşyalar gibi atıkların endüstri için geri dönüştürülebilir ham madde niteliği taşıdığını unutmamak gerektiğini kaydetti. Dünya Geri Dönüşüm Günü doğrultusunda herkesi atıklarını geri dönüşüme kazandırarak ziyan etmemesi konusunda çağrı yapan SÜT-D Başkanı, “Geri dönüştürülebilir atıkların kıymetini bilelim” ifadesini kullandı.