En Çok Biriktirilen Eşyalar Hangileri?

23 Şubat 2023

Yeni verilere göre, kulaklıklar ve uzaktan kumandalar Avrupa’da en çok istiflenen elektrikli ve elektronik atıklar arasında yer alıyor. Cep telefonları da ilk beşte.

Dünya çapında toplam 16 milyar cep telefonunun 5,3 milyarı bu yıl çöpe gidecek. Bu telefonlar yan yana dizilse 50 bin km yol kat etmiş olacak. Yalnızca bu yıl, dünya 24,5 milyon ton küçük e-atık üretecek. Bu rakam Büyük Giza Piramidi’nin ağırlığının dört katı.

WEEE İrlanda CEO’su Leo Donovan, “Nadir bulunan değerli metaller ve diğer geri dönüştürülebilir bileşenler içermelerine rağmen akıllı telefonlar çekmecelerde, gardıroplarda, dolaplarda ve garajlarda istifleniyor veya daha da kötüsü, depolama veya yakma için çöp kutularına atılıyor.” Diyor.

2021’de elektrikli bir ürün satın alan her 10 İrlandalı tüketiciden yalnızca altısının eskisini geri dönüştürdüğüne dikkat çeken Donowan, “Buna rağmen, İrlanda’daki tüketiciler geçen yıl 127.000 buzdolabı, 205.000 TV ve monitör ve 2.3 milyondan fazla ampul dahil olmak üzere 38.464 ton geri alma işlemiyle rekor düzeyde 18.7 milyon atık elektrikli ürünü geri dönüştürdü.” Dedi.

Uluslararası Elektronik Atık Üretici Sorumluluğu Kuruluşları Birliği (WEEE Forum) tarafından sağlanan yeni veriler, Avrupa’da istiflenen ilk beş elektrikli ve elektronik ürünün şöyle olduğunu ortaya koyuyor.

Kulaklık, uzaktan kumanda gibi küçük tüketici elektroniği ve aksesuarları Saatler, ütüler gibi ev eşyaları Harici sabit sürücüler, yönlendiriciler, klavyeler, fareler dahil olmak üzere küçük BT ekipmanı Mobil ve akıllı telefonlar Gıda hazırlama ekipmanları, tost/gıda işleme makineleri, ızgaralar…

 Altı ülkede anket yapılan yaklaşık 9.000 Avrupa hanesinde ortalama 74 elektronik ürün bulunmakta. Bunlardan dokuzu çalışır vaziyette olmak üzere on üçü istifleniyor.

 WEEE Forum Genel Müdürü Pascal Leroy, “Bu yıl küçük e-atıklara odaklandık, çünkü bunların evlerde kullanılmadan ve fark edilmeden biriktirilmesi veya sıradan çöp kutusuna atılması çok kolay. İnsanlar, görünüşte önemsiz olan tüm bu ögelerin çok fazla değere sahip olduğunu ve küresel düzeyde çok büyük hacimleri temsil ettiğini fark etme eğiliminde değiller.”

Herhangi bir türden WEEE’yi istiflemenin en önemli 5 nedeni:

• Gelecekte tekrar kullanabilirim (%46)

• Satmayı / başkasına vermeyi planlıyorum (%15)

• Manevi değeri var (%13)

• Gelecekte değeri olabilir (%9)

• Nasıl atacağımı bilmiyorum (%7)