Eski Kitapları Getir Kırtasiye Ürününü Götür

8 Kasım 2022

Bursa Matbaacılar ve Kırtasiyeciler Esnaf Odası örnek bir projeye imza attı .Proje çerçevesinde eski kitap ve kâğıtlar değerlendiriliyor hem de oda üyelerinin aidatları bu dönüşümden sağlanıyor.

Bursa Matbaacılar ve Kırtasiyeciler Esnaf Odası’nın başlattığı proje çerçevesinde eski kitap ve defterlerini getiren öğrenciler kırtasiye ihtiyaçlarını ücretsiz temin edebiliyor. Meslek odası da üyesi olan kırtasiyecilerden olan üyelik aidatlarını, hurda defter ve kitapla takas ediyor. Öğrenciler evlerinde kullanılmayan kitapları Bursa’da herhangi bir kırtasiye ye götürüyor. Burada kitaplar kilogramı 2,5 liradan satın alınıyor. Toplam bedel karşılığında da öğrenciler ihtiyaçlarını karşılıyor. Toplanan kitaplar daha sonra Bursa Matbaacılar ve Kırtasiyeciler Odası tarafından aynı bedelle alınıyor. Odaya aidat borcu olan kırtasiyecilerin toplanan bu kitapların bedelinden aidatları düşülüyor, kalan meblağ nakit olarak esnafa ödeniyor. Yine matbaacılardan kilosu 1,7 liradan atık olarak çıkan kâğıt, oda tarafından anlaşılan firmalarca geri dönüşüme kazandırılıyor. Odaya aidat borcu olan matbaacılardan aidat borcu düşülüp, kalan tutar nakit olarak ödeniyor. Oda, kısa sürede 20 bin liralık hurda kitap defter toplarken çöpe giden kitap ve kâğıtlar da geri dönüşüme kazandırılmış oldu. Ayrıca matbaalardan çıkan alüminyum, plastikler de geri dönüşü me kazandırılıyor. Bursa Matbaacılar ve Kırtasiyeciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akif Erol, 350 kırtasiye, 350 matbaa olmak üzere, geri kalanının grafikerlerden oluşan toplam 800 üyeye sahip olduklarını söyledi. Erol, “Biz bu dönem yeni seçil dik. Kafamızda bazı projeler vardı. Bunları hayata geçirmeye başladık. Bunların başında çocuklarımızın çöpe attıkları kitapları toplayarak hem geri dönüşüme kazandırıyoruz hem de ülke kaynaklarını heba etmemiş oluyoruz. Bu alınan kitaplar karşılığında çocukların kendi ihtiyaçlarını o bedel doğrultusunda vermiş oluyoruz. Oda üyelerinin topladığı kitapları esnaftan alarak tekrar geri dönüşüme veriyoruz.” dedi. Matbaa sektörü ile ilgili de bir çalışma yaptıklarını kaydeden Erol, “Matbaada çıkan atıkları tartarak üyelerimizden topluyoruz. Kaç kilo olduğuna dair belge düzenliyoruz. Bunun karşılığında ister aidat borçlarından düşüyoruz is terseler de nakit veriyoruz. Bu şekilde ülke ekonomisine katkıda bulunmak için gayret gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Alüminyum, demir, plastikler de alınıyor” Başkan Erol şu bilgileri paylaştı: “Toplanan geri dönüşüm ürünlerinin bir bedeli var. Matbaadan aldığımız kağıdın kilogram fiyatı 1,7 lira, kırtasiyeden aldığımız kitabın ve defterin kilosu 2,5 lira bedelle toplanıyor. Bunun yanında matbaalardan çıkan alüminyum, demir ve plastik atıkların hepsini değerlendiriyoruz. Bunların da belirli ücretleri var. Bunları üyelerimize yayınlıyoruz. 2 aydır bu işi yapmamıza rağmen üyelerimiz ve bizler çok memnunuz. Bugüne kadar aidat ödemekte zorlanan üyelerimiz aidatlarını ödemiş oldu. Biz kısa sürede 15-20 bin lira arasında para topladık.”

ÇÖPE GİDECEK KİTAPLARI TOPLAYARAK GERİ DÖNÜŞÜME KAZANDIRIYOR,ÜLKE KAYNAKLARINI HEBA ETMEMİŞ OLUYORUZ.
fapjunk