Plastik Atık İttifakı

25 Nisan 2019

Plastik ve tüketim ürünleri alanındaki değer zincirinde yer alan dünyanın en büyük şirketleri Alliance to End Plastic Waste (APW) adında bir ittifak kurdu.

Geri dönüşüm konusunda tüm dünyanın artık farkındalık oluşturması gerektiğini hepimiz biliyoruz ancak konu kişisel olmaktan çıkıp küresel şirketlerin kampanyasına dönüşmüş durumda. ExxonMobil, Shell, Dow gibi; petrol, gaz ve plastik endüstrilerinde çalışma yapan 30 şirketten oluşan bir “Plastik Atık İttifakı” kuruldu. Bu şirketler şu anda kendi geri dönüşüm kaynaklarını da artırmaya çalışıyor. Kurulan bu yeni kar amacı gütmeyen kuruluş, plastik atıkların çevre dışında kalmasına yardımcı olmak için en az 1 milyar dolar harcamayı planlıyor.

Plastik Atık İttifakı, planın bir parçası olarak, Güneydoğu Asya’daki şehirlerin ihtiyaç duydukları yeni geri dönüşüm altyapısını oluşturmalarına yardımcı olacak. Örneğin, daha fazla elektrikli otomobille geleceği planlayan Shell, plastik için artan talebin fosil yakıtların alakalı kalmasına yardımcı olacağını umuyor. Şu anda petrokimyasalları su şişelerinden çocuk oyuncaklarına kadar her şeyi yapmak için kullanılan bir polimer olan polietilene dönüştürmek için milyarlarca dolarlık bir tesis inşa ediyor.

ExxonMobil, benzer şekilde, başka bir polietilen tesisinde yeni bir üretim hattı inşa ediyor. Bu ve diğer yeni projeler nedeniyle plastik üretiminin önümüzdeki on yılda yüzde 40 artması bekleniyor. PepsiCo, Coca-Cola, Unilever gibi şirketler sorunlu plastik ambalajları elden çıkarma sözü verdi. Bu firmalar, plastik ambalajların tümünü 2025 yılına kadar yeniden kullanılabilir, geri dönüştürülebilir veya gübrelenebilir hale getirmeyi hedefliyor.

Greenpeace’in global plastik lideri Graham Forbes, “Çözümün bir parçası olarak daha fazla geri dönüşüm altyapısına ihtiyacımız var. Ancak gerçeklere baktığınızda, büyük miktarda plastik atık toplamak için masanın etrafında oturan şirketler, aynı zamanda 1 milyar dolar harcayan petrokimya üretimine yaklaşık 200 milyar dolarlık bir yatırımın parçası. Rakamlar uyuşmuyor.” diyor.

DÜNYA SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA KONSEYİ İLE İŞBİRLİĞİ

APW üyeleri; kimyevi madde ve plastik üreticileri, tüketim ürünleri alanında faaliyet gösteren şirketler, perakende alanındaki şirketler, dönüştürücüler ve atık yönetimi firmalarından oluşuyor. Bu firmalar, plastik üreten, kullanan, satan, işleyen, toplayan ve geri dönüştüren şirketler yelpazesini temsil ediyor. APW aynı zamanda stratejik kurucu ortak olarak, World Business Council for Sustainable Development (Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi) ile birlikte çalışıyor. Aynı zamanda döngüsel bir ekonomiye olanak sağlayarak kullanılmış plastikler için çözümleri destekleyecek.

Başta okyanuslar olmak üzere doğadaki plastik atıkları ortadan kaldıracak çözümleri geliştirme misyonuyla hareket eden APW, kendi sponsorluğundaki projelerin yanı sıra, dört ana konuda ilerleme hedefleyen bireysel ve şirket güdümlü yatırımları geliştirip hayata geçirmeyi planlıyor.

kaynak: www.weforum.org